בקשה לצו ירושה אסתר שלום משרד עורכי דין

בקשה לצו ירושה

תוכן עניינים

ירשתם נכס ואתם זקוקים לצו ירושה? יש להגיש בקשה לצו ירושה, בצירוף המסמכים המתאימים ולהמתין למתן הצו. זמן הטיפול בבקשה אורך בממוצע כחודשיים, זאת כל עוד לא הוגשה התנגדות למתן הצו. לטיפול יעיל ומהיר בכל היבטי הבקשה, כדאי להסתייע בעורך דין לדיני ירושה אשר יפעל בשם היורשים וידאג לכך כי יוכלו לממש את העזבון בהקדם האפשרי.

כיצד מגישים את הבקשה?

בקשה לצו ירושה תוגש באופן ידני או מקוון אל הרשם לענייני ירושה, כאשר ניתן להגישה גם אל בית הדין הרבני, המוסמך גם הוא לטפל בעניין זה. לבקשה יש לצרף תעודת פטירה של המוריש ואסמכתא על אישור תשלום האגרה. כן, אם אין המדובר ביורש אחד אלא ישנם מספר יורשים, על מגיש הבקשה לצרף לה גם אישור על משלוח הודעה בדואר רשום ליתר היורשים, על כך כי הוגשה בקשה לקבלת צו ירושה על פי דין. בנוסף, במקרה שבו ישנו יורש המוותר על חלקו בעזבון, יש לצרף לבקשה תצהיר הסתלקות מירושה.

הרשם לענייני ירושה

לאחר שהוגשה בקשה לצו ירושה, יפרסם הרשם לענייני ירושה הודעה ברשומות ובעיתונות על הגשת הבקשה. מטרתו של פרסום זה היא לאפשר לכל המעוניין בכך, להגיש התנגדות למתן צו ירושה. ככל שלא הוגשה התנגדות והבקשה נמצאה תקינה ללא פרטים או מסמכים חסרים, יונפק הצו המבוקש ליורשים. נציין כי כיום צווי ירושה נשלחים במייל אל היורש או לעורך הדין המייצג אותו ואינם מונפקים באופן פיזי כבעבר. כמו כן, במקביל, מועבר הצו לגורמים שונים כגון: רשות המיסים, הטאבו, בנקים, חברות ביטוח ועוד. המשמעות היא כי כאשר היורשים יבקשו להעביר את הנכסים השונים על שמם, למשל דירה או חשבון בנק, הם לא יידרשו להגיש את הצו באופן פיזי לצורך העברת הבעלות, היות שהצו מופיע כבר במערכות של אותם גורמים.

מה ההבדל בין צו ירושה לבין צו קיום צוואה?

הורשה היא פעולה משפטית, במסגרתה עוברים נכסיו של אדם שנפטר לבעלותם של יורשיו. על כן, כדי לחלק את עזבונו של אדם שהלך לעולמו, חייבים היורשים לקבל צו משפטי מתאים המאפשר את מימוש העזבון. כאשר המנוח הותיר אחריו צוואה, על היורשים להגיש בקשה לצו קיום צוואה. אולם אם נפטר הוא ללא שערך צוואה בחייו, תוגש בקשה לצו ירושה, כפי שהוסבר לעיל. ההליך לקבלת הצווים הוא דומה למדי. למעט העובדה כי צו ירושה יכול להינתן גם על ידי בית הדין הרבני. אילו צו קיום צוואה יינתן רק על ידי הרשם לענייני ירושה. בשני המקרים, רשאי מי מהציבור להגיש התנגדות למתן הצו. זוהי אחת הסיבות מדוע כדאי וחשוב לפנות לעורך דין לצורך טיפול בבקשות לצווים אלו.

האם כדאי לפנות לעורך דין?

כאשר אדם קרוב אלינו נפטר זוהי תקופה קשה ועצובה. זה אך טבעי כי נרצה את הזמן להתאבל ולהיות עם המשפחה שלנו. אולם במקביל, אנו ערים לכך כי יש להתפנות למימוש העזבון וחלוקתו בין היורשים. מסירת הטיפול בהגשת בקשה לצו ירושה לעורך דין מומחה לצוואות וירושות מסירה מאיתנו את הדאגה הזו. כך אנו יודעים כי הליך קבלת הצו יטופל במקצועיות וביעילות מירבית. כמו כן, כפי שצוין לעיל, קיימת האפשרות כי תוגש על ידי צד שלישי התנגדות לירושה. במצב כזה, זקוקים היורשים המבקשים לקבל את הצו לייצוג משפטי מקצועי בהליך. זה כדי להביא לדחיית את ההתנגדות וקבלת צו הירושה. על כן, גם בהיבט הזה, ישנו יתרון גדול בפנייה לעורך דין לטיפול בבקשה זו על כל היבטיה.

 

 

 

 

שתפו את המאמר לחברים:
Email
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Facebook
דילוג לתוכן