גירושין וילדים

גירושין וילדים

תוכן עניינים

לנוכח שכיחותם הרבה של גירושין, שכיחות אשר נמצאת במגמת עליה יציבה ומתמדת, עולה צורך אשר היה קיים מאז ומעולם. הוא רק לאחרונה החל לקבל את מקומו הראוי. זה הצורך לספר לילדים כי מבנה הבית עתיד להשתנות. במאמר הבא נדון על התהליך שקורה עם גירושין וילדים.

אף על פי כי מדובר בבשורה קשה מאוד, אשר מהווה רעידת אדמה משמעותית מאין כמוה עבור התא המשפחתי, ניתן לצלוח את המהלך הזה. או לכל הפחות לצמצם במידה דרסטית את השפעותיו. כמו כן, במידה והנושא מתווך בצורה נכונה עבור הילדים, אשר באינטלקטואל שלהם אין לזלזל ולו לרגע, יכול זוג ההורים אף להבריא את האווירה בבית. ניתן לאפשר לכלל הנוכחים בו לצאת לדרך חדשה לנוכח המציאות החדשה שאליה הם נאלצים להתרגל.

במאמר הקרוב נדון במידה רבה בגישות השונות והדרך בה ניתן לתווך את בשורת הגירושין לילדים עצמם.

למה לספר לילדים אודות הגירושין בשלב מוקדם?

ישנה נטייה מובנית בקרב הורים רבים לנסות לצמצם את חשיפת הילדים עד כמה שניתן לעצם קיומם של הגירושים. לרוב מדובר במהלך אשר שכרו יוצא בהפסדו. כלומר, לרוב עצם ההסתרה או ההמתנה מהרגע בו החליטו זוג ההורים על כוונתם לפתוח תיק גירושין ברבנות עד אשר החליטו לחשוף זאת באופן רשמי בפני ילדיהם, עלולה לגרום למתיחות רבה. מתיחות זו אינה פוסחת מעיניהם של הילדים, גם אם הינם קטנים מאוד.

זאת ועוד כי לעתים הנזק אשר נגרם לילד כתוצאה מהסתרה זו, עולה על בכמה מונים על הקושי אשר הוא נאלץ להתמודד עימו בעת ההודעה הרשמית מצד הוריו על כוונתם להתגרש. הדבר נכון עוד יותר במקרים בהם הגירושים עתידיים להיות קשים. כלומר, כאלו אשר אינם נעשים בהסמכה מלאה ובתיאום שוטף. לנזק זה ישנן צורות שונות. הן עלולות להתבטא בחוסר אמון מצד הילדים כלפי הוריהם. כמו גם טשטוש עד כדי מחיקת זיכרונות טובים אשר היו קיימים טרם לכן, מחיקה אשר הינה תולדתה של אווירת המתח, כעס, ולחץ אשר שוררת בבית, כאשר הסוגייה לא זוכה לטיפול מוקדם.

כיצד לספר לילדים אודות הגירושין?

הדרך הנכונה לספר לילדים אודות כוונת הוריהם להתגרש, היא לבצע שיח משפחתי משותף. בשיחה ינכחו 2 ההורים, אשר ידגישו כי כוונתם להתגרש היא רעיון משותף של שניהם. כמו גם היותה סופית וכזו אשר אינה תשתנה. בנוסף לכך, אחד הגורמים למועקה וחשש מצד הילדים בהיבט הגירושין, הוא חוסר הוודאות. זו הרגשה שמרחפת מעל התא המשפחתי לקראת שינוי דרמטי שכזה. לכן, בהתאם לגיל הילדים, ניתן לפרט בקווים כלליים אודות השינויים העתידיים אשר עלולים לחול עליהם כמשפחה, וכפרטים. שינויים אלו כוללים הסדרי לינה בתקופה הקרובה, הן של ההורים והן של הילדים.

בהמשך לכך, במידה והילדים מגיבים בתדהמה ואינם מסוגלים לקיים שיח באותו רגע, יש לנסות לקיים שיחה מאוחרת יותר. בשיחה זו יפנו שאלות אודות המהלך הזה, גם אם אותן שאלות עלולות להיות מביכות וכואבות. כלל המפתח בשיח מולם גורס כי כל שלא יוצף כעת, יוצף אחר כך. הכל יוצף לאחר שהתבשל ותפח לממדים גדולים יותר. מומלץ גם לבצע שיחה מוקדמת מצד ההורים בה יכינו עצמם לכל אותן שאלות. זה בכדי שיוכלו להציג חזית מאוחדת ככל שניתן אל מול ילדיהם.

כמו כן, חשוב מכל, הוא להדגיש בפני הילדים כי הגירושין אינם קשורים אליהם בשום צורה. כמו גם שאהבתם של ההורים כלפי ילדיהם לעולם לא תשתנה. להסביר שאחת הסיבות לאותן גירושין היא לאפשר גם להם להנות מהורים מאושרים אשר חיים במסגרת שמתאימה להם.

גירושין וילדים – תגובת הילדים ומשמעותן

ישנו קונצנזוס רחב בקרב מומחים כי לגירושין השפעות ארוכות טווח על התפתחויות רגשיות וקוגניטיביות מצד ילדים. אך על פי פרשנותם ניתן בהחלט להבחין בתגובותיהם – בין אם מודעות ובין אם לא, כתוצאה למהלך. הכל בהתאם לנסיבות הספציפיות. כמו גילם, אופיים, ונסיבות הפרידה.

מבין כלל התגובות אשר ניתן לראות אפשר לזהות שינויי התנהגות אשר כוללים התקפי זעם וכעס. לרוב כלפי גופים אשר הינם בעל סמכות או מרות על אותם ילדים (בתי ספר או ההורים עצמם). בנוסף לכך ילדים אשר הוריהם מתגרשים נמצאים בסיכון גבוה יותר לקשיי למידה ובעיות ריכוז. בעיות אלה מתבטאות בירידה בהישגיהם הלימודיים.

כמו כן, עלולות לעלות בעיות חברתיות. בין אם מדובר בהסתגרות ומעין בידוד מרצון משאר חבריו או בני גילו, ובין אם בקיצון ההופכי. כלומר, הסתמכות גדולה יותר על חברים ושימוש בהם בכדי להתנתק מאשר קורה בבית. בנוסף לאלו, ישנם ילדים רבים אשר חווים קשיים בהרגלי אכילה ושינה. מצבי רוח משתנים וקושי בביצוע מטלות אשר טרם לכן היו פשוטות יחסית עבורן.

עם זאת, חשוב לציין כי תסמינים אלו הן לרוב פירות הסתגלותם של הילדים לגירושין. ככל שיתרגלו ללמוד לחיות עם אותם שינויים, כך הם צפויים לעבור. מנגד, רצוי לעמוד אל מול אותן תופעות פסולות ולשוחח אודותן. שכן, הן עלולות להקנות מנהגים פסולים לילדים, מנהגים אשר לעתים קשה מאוד להיפטר מהם.

תפיסת הגירושין מצד הילדים

נקודה מרכזית לעניין של גירושין וילדים, היא באופן בו ילדים תופסים את גירושי הוריהם. כלומר, ילדים רבים רואים בגירושין כמעין דחייה ונטישה שלהם עצמם. זה מתוך תפיסה מעוותת כי אילו היו ילדים טובים יותר, אולי לא היה צורך בגירושין בכלל. בנוסף לכך, ההורה אשר עוזב את הבית מתויג לרוב כאגואיסט. הוא נתפס כנוטש את כלל הבית למען צרכיו האישים בלבד.

השלכות – גירושין וילדים

השלכות פרקטיות משתנות בהתאם לגיל הילד. פרט להשלכה אחת רחבה אשר חוצה גילאים ורלוונטית הן לילדים קטנים ולמתבגרים כאחד. כולם זקוקים להקשבה, תשומת לב, ורגישות, בכדי לצלוח את הקשיים האינדיבידואלים שיש להם. כמו כן, ילדים צעירים יותר אשר הינם בגילאי 2 – 6, עלולה להופיע רגרסיה התפתחותית. זה מתבטא בין היתר בחוסר שליטה בסוגרים, כמו גם בפחד להישאר לבד. אפילו למספר דקות. בנוסף לכך, ילדים מעט בוגרים יותר, כאלה אשר הינם בגילאי בית ספר, עלולים לחוות ירידה משמעותית בתפקודם בלימודים. הדבר יתבטא גם בתחושת כישלון והיעדר בטחון עצמי. אלה תחושות אשר עלולות ללוותם לפרק זמן ארוך.

כללי אצבע – גירושין וילדים

לא די בלהקנות לילדים תשומת לב ואוזן קשבת בכדי לאפשר להם לצלוח את הגירושין על הצד הטוב ביותר. כי ישנה חשיבות רבה אף יותר להימנעות מטעויות קרדינליות אשר השלכותיהן חמורות. מבין אותן טעויות ניתן להצביע בראש ובראשונה על מקרים בהם הורים משתפים או מערבים את ילדיהם בסכסוך האישי שלהם. בכך בין אם בכוונת תחילה או בשוגג, גורמים להם לפתח עמדה או למפח נפש. בנוסף לכך, לעתים ישנה תחושה מצד ילדים כי בעקבות הגירושין הוריהם מנסים לשחד אותם או לפצות אותם כלכלית. הם ממטירים עליהם שלל מתנות, אף על פי כי כוונת המשורר הינה טובה. מדובר במהלך אשר עלול לגרום להם לחשוב כי מנסים למעשה לקנותם. כמו כן, הליך הגירושין הינו נקודת תורפה עבור כלל התא המשפחתי. כל המשפחה נאלצת לחוות כל התפתחות ושינוי בה ולאורכה. לכן מומלץ עד כמה שניתן להאיץ ולסיים עם הליך זה. כיוון שהימשכותו הארוכה הינה גם כן מפגע עקיף בתא המשפחתי.

גירושין וילדים – תפקיד העורך דין

כחלק מהליך הגירושין, אשר כולל כריתת חוזה גירושים שיתיר לבני הזוג לצאת לחיים חדשים, יש צורך להיעזר בשירותיו של עורך דין לענייני גירושין וילדים . עם זאת, לעתים עורכי דין רבים נוהגים ונוקטים בשיטה אשר תכליתה היא להבטיח את השגתם של תנאים טובים ככל הניתן עבור לקוחם. זה מבלי להקדיש מחשבה יתרה בהשלכות אשר יש למהלך עבור התא המשפחתי.

לכן, ישנה חשיבות רבה לבחירת עורך דין אשר בראש מעייניו לא רק שדה הקרב המשפטי. אלא גם העורף אליו צריך לשוב לאחר מכן. כמו כן, רצוי לקיים שיחות עם עורכי הדין מלכתחילה. רצוי לתאם איתם את רוח הדברים אשר במסגרתן הזוג מעוניין להתנהל. כלומר, גירושין פשוטים, זריזים, נקיים, וקלים עד כמה שאפשר על מנת להקל על התהליך של גירושין וילדים.

לסיכום

נושא גירושין וילדים הינו נושא מסובך מאוד מלכתחילה. ככזה אשר טומן בחובו מהלך אשר אף אדם לא שיער לעצמו כי יאלץ לעמוד בפניו. עם זאת, לאור שכיחות רבה כל כך של מקרים, חשוב לדעת כיצד נכון להתמודד אל מול הליך זה. דווקא בפן הילדים המשותפים לבני הזוג. האופן בו התא המשפחתי מתמודד עם הגירושין לא תם ביום בו הקשר בין הזוג מותר. אלא עלול וצפוי ללוות אותו למשך שנים רבות אחר כך. עם זאת, באמצעות קיום שיח בוגר כנה וכזה אשר הושקעה בו מחשבה מוקדמת, ניתן לצמצם במידה משמעותית מאוד, את השלכותיו של הליך מורכב שכזה, על התא המשפחתי.

שתפו את המאמר לחברים:
Email
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Facebook
דילוג לתוכן