הסכם ידועים בציבור

לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו:

כאשר אנו מדברים על הסכם ידועים בציבור, הכוונה בדרך כלל היא להסכם ממון. או בשמו הנוסף, הסכם לחיים משותפים. מטרתו היא למנוע או לכל הפחות לצמצם עד למינימום את הסיכון לסכסוך כלכלי בין בני הזוג במקרה של פרידה.

מתי בני זוג הם ידועים בציבור ומה ההשלכות

ישנו לא מעט בלבול בשאלה מתי בני זוג יהיו מוגדרים כידועים בציבור ובצדק. הבלבול נובע מכך כי עד היום אין חוק אחד המסדיר את מעמדם. זה למרות שזוגות רבים בישראל חיים באופן הזה. לעיתים, היות שמדובר בזוגיות של פרק ב' בה אין רצון למסד את הקשר ולעיתים בשל מניעה הלכתית להתחתן. הפסיקה היא זו שיצרה את מרבית זכויותיהם של ידועים בציבור. היא זו המגדירה ומעדכנת על ידי פסקי הדין את מעמדם. ידועים בציבור הם למעשה בני זוג המנהלים משק בית משותף. זוגות יכולים להיכנס להגדרה זו בין אם הם חיים באותו הבית ובין אם בדירות נפרדות. בין אם מערכת היחסים בת שנים רבות ובין אם מדובר בקשר יחסית קצר. הכל תלוי בנסיבות המקרה ונבחן לגופו.

בני זוג אשר ידועים בציבור חשופים גם כן להלכת השיתוף, שעליה נפרט בהמשך. לכן יותר ויותר זוגות מודעים לחשיבותו של הסכם לחיים משותפים בין ידועים בציבור, בשמו המוכר יותר – הסכם ידועים בציבור. הזוגות רבים פונים לעורך דין מומחה בתחום לשם עריכת הסכם.

הסכם לחיים משותפים בין ידועים בציבור

זהו בעצם הסכם ידועים בציבור, אשר נועד למנוע מאבק משפטי על רקע כלכלי בין בני הזוג, אם מערכת היחסים תבוא בשלב כלשהו אל סיומה. כאן עולה השאלה, מדוע שיתפתח סכסוך כספי בין ידועים בציבור? הלוא הם אינם נשואים. ובכן, רבים אינם יודעים כי על ידועים בציבור חלה הלכת השיתוף. פירושה הוא כי נכס אישי של כל אחד מן הצדדים יכול להיחשב לנכס משותף. אם זה נשמע לכם מוכר, זאת משום שכלל זה חל גם על זוגות נשואים. במצב זה, נוצרות לא פעם מחלוקות מהותיות בין בני הזוג. זה בשל ההשלכות הכלכליות של הלכת השיתוף. כדי למנוע את תחולתה, עורכים הצדדים הסכם ידועים בציבור או הסכם לחיים משותפים בין ידועים בציבור. ההסכם מבחין בין נכסים משותפים אשר יתחלקו בין הצדדים בעת פרידה, לבין נכסים אישיים אשר יוותרו בבעלותם הפרטית של בן או בת הזוג. במקרה כזה לצד השני לא תעמוד כל טענה לזכויות בהם.

מהי הלכת השיתוף?

ככלל, נכס שנקנה או ניתן במתנה או בירושה למי מבני הזוג לפני תחילתו של הקשר, הוא נכס אישי. על כן, בעת פרידת בני הזוג, הצד השני לא אמור לקבל כל זכות בו. אולם, הלכת השיתוף קובעת כי נכס אישי יהפוך לנכס משותף אם הוכחה בו כוונת שיתוף. כך, למשל, אם למי מבני הזוג יש דירה בבעלותו, כאשר בני הזוג חיו בה בתקופת הקשר, היא יכולה להיחשב לנכס משותף. כן, כאשר הושכרה הדירה לצד שלישי ודמי השכירות שימשו למחייתם של בני הזוג. כך גם במצב שבו השקיע הצד השני מכספו הפרטי בנכס. למשל, בשיפוץ הבית. אם זה השביח את ערכה של הדירה, תקום לו טענה לפיצוי. הדרך היחידה להגן על קניינם של בני הזוג בנכסים אישיים, היא לערוך הסכם ידועים בציבור. כפי שהוסבר מעלה.

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731

הסכם ידועים בציבור – שאלות ותשובות

מונח זה מתייחס בדרך כלל להסכם ממון בין בני הזוג. ההסכם מסדיר את אופן חלוקת הרכוש ביניהם בעת פרידה.

ראשית, הסכם ממון מפריד בין רכוש אישי שיישאר בבעלות בלעדית של בן או בת הזוג, לבין רכוש משותף שיחולק בין הצדדים. שנית, הסכם זה יכול למנוע מאבק משפטי בין הצדדים על רקע כלכלי. זה היות שסוגיה זו כבר הוסדרה מבעוד מועד. שלישית, הוא מעניק לבני הזוג וודאות בדבר עתידם הכלכלי. כמו כן, מאפשר לקיים זוגיות בראש שקט ללא חשש כי למי מהצדדים יש אינטרס כספי בקיומה של הזוגיות.

בכל שלב של מערכת היחסים, על פי בחירת בני הזוג, אולם מטבע הדברים, מומלץ לערוך את ההסכם מוקדם ככל האפשר, בפרט במקרים בהם יש פערים כלכליים משמעותיים בין בני הזוג.

לא. ידועים בציבור, להבדיל מזונות נשואים, אינם מחויבים לפנות אל בית המשפט לצורך אישור ההסכם. תחת זאת הם רשאים להגיע למשרדו של נוטריון, אשר יאמת את חתימותיהם על המסמך. עם זאת, כדאי לקבל את אישורו של בית המשפט לענייני משפחה על ההסכם, משום שאישור זה מעניק לחוזה מעמד של פסק דין.

לעורך דין המתמחה בדיני משפחה, הניסיון והידע המקצועי לנסח לבני הזוג הסכם המותאם להם אישית, אשר יסדיר באופן מלא ומפורט את יחסי הממון ביניהם. לעורך הדין היכולת לצפות סיטואציות שונות אשר יכולות להתפתח בעתיד ולתת להן מענה בהסכם, על מנת למנוע מחלוקות עתידיות בין בני הזוג.

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731