הסכם ממון

בעבר, עריכת הסכם ממון נחשבה כצעד לעשירים בלבד, אולם כיום יותר ויותר זוגות, צעירים כמבוגרים, מבינים את חשיבותו. הסכמי ממון יכולים למנוע מאבק משפטי עתידי, להגן על רכוש שנקנה או נצבר לפני הנישואין ולאפשר לבני הזוג לנהל זוגיות בריאה ואוהבת ללא חשש מאינטרסים. הסכם ממון מתאים לכל זוג באשר הוא, לרבות לידועים בציבור והוא מותנה באימות על ידי נוטריון או אישור על ידי בית המשפט.
הסכם ממון
בעבר, עריכת הסכם ממון נחשבה כצעד לעשירים בלבד, אולם כיום יותר ויותר זוגות, צעירים כמבוגרים, מבינים את חשיבותו. הסכמי ממון יכולים למנוע מאבק משפטי עתידי, להגן על רכוש שנקנה או נצבר לפני הנישואין ולאפשר לבני הזוג לנהל זוגיות בריאה ואוהבת ללא חשש מאינטרסים.הסכם ממון מתאים לכל זוג באשר הוא, לרבות לידועים בציבור והוא מותנה באימות על ידי נוטריון או אישור על ידי בית המשפט.
לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו:

מדוע חשוב לחתום על הסכם ממון?

ניתן להצביע על שלל סיבות מדוע כדאי לבני זוג לערוך ביניהם הסכם ממון ולהגישו לידי נוטריון או לבית משפט לענייני המשפחה לצורך אישור.
אנו נתמקד בשתי המרכזיות שבהן:

  1. הליך גירושין קל יותר. כשבני הזוג אוהבים, בוודאי שקשה להם לדמיין מצב שבו ירצו להתגרש. אולם המציאות מלמדת אותנו שרבים מהזוגות הנשואים אכן מתגרשים. הסכמי ממון המסדירים את חלוקת הרכוש במקרה של פרידה ובפרט הסכם ממון על דירה. הסכמי ממון חוסכים לבני הזוג את הצורך לדון בכך כשהקשר במשבר. ובכך מקלים מאוד על הליך הגירושין. זאת מן הטעם כי לרוב, סוגיה זו מהווה מוקד למחלוקת משמעותית המעכבת את קידומו של ההליך המשפטי כולו.
  2. זוגיות בראש שקט. כל אחד מאיתנו רוצה שיאהבו אותו רק בזכות מה שהוא ולא בזכות מה שיש לו. הסכמי ממון עוזרים מאוד לתחושת הביטחון הזו. היות שהם קובעים מראש את אופן חלוקת הנכסים בין הצדדים. בין אם מדברים בהסכם ממון בין בני זוג נשוי או בין אם מדברים בהסכם ממון ידועים בציבור. אז, ניתן לנהל זוגיות בריאה ובוטחת יותר, בידיעה שהקשר מבוסס על אהבה ורצון כנה להיות יחד והנו נטול אינטרסים כלכליים.
נשמח להיות בקשר

מהו אישור הסכם ממון?

בשל המשמעות הכלכלית כבדת המשקל של הסכמי ממון ולאור זאת כי הצדדים לו הם בני זוג, ראה לנכון המחוקק שלא להסתפק בחתימתם של הצדדים על ההסכם. על מנת שיהיה לו תוקף משפטי מחייב, צריכים בני הזוג לפנות לעורך דין נוטריון לצורך אימות ההסכם. לחילופין, לערכאה משפטית לצורך אישור הסכם ממון. מתי פונים לאיזה גורם? ידועים בציבור ובני זוג לפני החתונה יכולים לפנות לנוטריון. בעוד שכאשר בני הזוג כבר נשואים, חובה להגיש הסכמי ממון לאישור בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. חשוב לציין, כי על מנת לאשר או לאמת את ההסכם, יש צורך בנוכחות שני בני הזוג. הן הנוטריון והן השופט, יוודאו את זהות הצדדים. הנם ישאלו האם הם מבינים את  משמעות ההסכם ותוצאותיו היה ובעתיד אכן ייפרדו. כן, יבחנו האם בני הזוג חותמים על ההסכם מרצונם החופשי וכי לא הופעל עליהם כל לחץ או כפייה מצד בן או בת הזוג.

הגנה קניינית – הסכם ממון על דירה

 כאשר בני הזוג חיים יחד ויש בבעלותו של מי מהם רכוש יקר ערך כמו דירה למשל,  יש לערוך הסכם ממון על דירה. זאת על מנת שהצד השני לא יוכל לטעון לזכויות בה עם הפרידה. מדוע שיוכל לעשות כן, הלוא מדובר על נכס אישי שנקנה לפני הנישואין. ובכן, בשל חזקת השיתוף, יכולים גם נכסים אישיים להפוך לנכסים משותפים ולהיכלל בחלוקת הרכוש, אלא אם יש הסכם ממון הקובע במפורש אחרת.

הסכם ממון בין ידועים בציבור

השיח על הסכמי ממון מתמקד בדרך כלל בזוגות נשואים משום שמרבית הזוגות שחיים יחד לאורך שנים, בדרך כלל ממסדים את הקשר ובעת פרידה מתקיים ביניהם הליך גירושין. אולם חשוב לדעת, כי הסכם מסוג זה הוא חיוני מאוד גם לזוגות ידועים בציבור, בדיוק מאותן סיבות שפירטנו לעיל. עם פרידתם, תבוצע בין בני הזוג חלוקה של הנכסים המשותפים וגם במקרה דנן יכול כל אחד מן הצדדים לטעון לזכויות בנכסים אישיים של האחר, אם יצליח להוכיח כוונת שיתוף. כדי למנוע תרחיש שכזה, יש לערוך בין בני הזוג הסכם ממון ידועים בציבור המבחין באופן ברור בין נכסים משותפים לנכסים אישיים וקובע מפורשות כי נכס אישי יישאר בבעלותו הבלעדית של הצד לו הוא שייך. ללא עריכת הסכם זה, יכול להיווצר סכסוך משפטי עמוק בין בני הזוג, על רקע של חלוקת הרכוש ולעכב את בני הזוג מלהמשיך הלאה בחייהם.

למה אנחנו?
award
ניסיון ומקצועיות

אחוזי הצלחה גבוהים, ניסיון עשיר, מקצועיות ללא פשרות ועמידה על זכויות הלקוח.

archery target
השגת מטרות

טיפול משפטי ממוקד ויעיל, בהתאמה אישית ללקוח, לצרכיו ורצונותיו.

shield
מומחיות

מתמחה בדיני משפחה וגירושין ומקפידה להתעדכן בכל שינוי בחוק או בפסיקה.

web hyperlink
שקיפות

אני פועלת מול הלקוח בשקיפות מלאה ומעדכנת אותו בכל שלב בהליך.

parent
יחס אישי

עומדת לצידכם לאורך כל הדרך, אני לשירותכם בכל שאלה או בקשה.

content 360deg
מסירות

מתן מלוא תשומת הלב לכל לקוח, הקשבה ומסירות – אלו הן מילות המפתח.

לקוחות ממליצים
Tamara
Tamara
43 סקירות
קרא עוד
עורכת דין אסתר שלום מקצועית מאוד וקשובה
Nisim Cohen
Nisim Cohen
13 סקירות
קרא עוד
עורכת דין נפלאה, שירות מעולה והכי חשוב - יודעת את העבודה בצורה מושלמת!
Lior dan
Lior dan
281 סקירות
קרא עוד
גירושין זה לא דבר קל במיוחד שיש ילדים בתמונה. אני מודה לעורכת דין אסתר שלום על כל סיוע וניסיון להקל על התהליך, חייב לציין שהיו רגעים שחשבתי שאסתר לוקחת את מצבי כמקרה אישי שלה.
עידו ברוך
עידו ברוך
33 סקירות
קרא עוד
אני רוצה להמליץ לכם בחום על משרד עורכי הדין המקצועי של אסתר, אחריי שהבנתי שיש המון עורכי דין ומעט מאוד יחס אישי ומקצועיות בתחום עורכי הדין מצאתי את אסתר שלום אשר טיפלה בי מא-ת בצורה הטובה ביותר.
אורן קמש
אורן קמש
42 סקירות
קרא עוד
עו"ד מאד עיניינית מבינה עניין מקצוענית. אחוזי הצלחה גבוהים !
liliy suhar
liliy suhar
12 סקירות
קרא עוד
עו"ד שלום ביצעה את עבודתה במסירות אין קץ במהלך תקופה לא פשוטה בחיי. תודה רבה על המקצועיות, התמיכה והרגישות שהפגנת.
הקודם
הבא
זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731

הסכם ממון – שאלות ותשובות

זהו חוזה הנערך בין בני זוג ומטרתו להסדיר בהסכמה את אופן חלוקת הרכוש בעת פרידה. ההסכם יתייחס לרכוש שנקנה או התקבל במתנה או בירושה לפני הנישואין וכן לרכוש שנצבר לאחר שבני הזוג נישאו.

ראשית, הסכם הזה מונע או ממזער את המחלוקת האפשרית בין בני זוג. מחלוקות בענייני הכספים במקרה של פרידה. בכך, הוא חוסך להם הרבה זמן וכסף בהתדיינות משפטית על רקע זה. שנית, הוא מעניק לבני הזוג שקט נפשי. כי הקשר ביניהם מבוסס על אהבה ומחויבות רגשית. לא על אינטרס כלכלי של רווח עתידי.

במקרה כזה, יחול ההסדר שבחוק הנקרא איזון משאבים. על פיו, יחולק הרכוש המשותף באופן שווה בין בני הזוג. כמו כן, נכסים אישיים שנקנו לפני הנישואין, יכולים להיחשב גם הם לרכוש משותף אם תוכח בהם כוונת שיתוף. הסכם כתוב ומאושר יכול למנוע תרחיש זה על ידי קביעה כי נכסים אישיים ישובו לבעליהם בעת פרידה.

מטבע הדברים, הסכם זה חשוב קודם כל עבור בני זוג אשר צברו ממון רב, או כאשר יש בין הצדדים פערים כלכליים משמעותיים. אולם היות שתמיד ישנו פוטנציאל לצבור נכסים בעתיד, הרי שהסכם ממון מתאים לכל בני זוג, גם כאלו שטרם צברו רכוש משמעותי ערב עריכת ההסכם.

כל זוג יכול להחליט על פי בחירתו האישית, מתי נכון לו לערוך את ההסכם. חלק גדול מן הזוגות בוחרים להסדיר את הנושא טרם החתונה ואחרים חותמים על הסכם ממון לאחר הנישואין. נאמר כי ההסכם שנערך לפני הנישואין, ניתן לאמת אצל נוטריון ואילו כאשר הוא נערך אחרי החתונה, מחויבים בני הזוג לפנות לבית המשפט לענייני משפחה, או לבית הדין הרבני לאישור ההסכם.

בתי המשפט ממעטים לאשר את ביטולם של הסכמי ממון. זה משום שמדובר בחוזים בעלי תוקף של פסק דין, אשר עברו את אישורה של ערכאה משפטית. על כן, המבקש לבטלו באופן חד צדדי, יידרש לכפל הוכחה. ראשית, כי מתקיימת אחת מעילות הביטול שבחוק. כמו עושק או מרמה. שנית, כי נפל פגם בהליך אישורו של ההסכם.

בהחלט ובשנים האחרונות, ניתן לראות עלייה במספר הזוגות של ידועים בציבור אשר חותמים על הסכם ממון. זאת, כדי להסדיר את ענייניהם הכספיים ולמנוע מאבקים וסכסוכים בעת פרידה.  

קראו עוד על הסכם ממון

הסכם ממון בין בני זוג טרום נישואין

הסכם ממון בין בני זוג טרום נישואין

זוגות אשר מבקשים למנוע סכסוכים ארוכים וקשים במקרה שיגיעו למצב של גירושין, יכולים להקל על עצמם בדרך פשוטה ביותר. על...

ביטול הסכם ממון

ביטול הסכם ממון

הרצון לבחור באופן אישי את אופן חלוקת הרכוש בין בני הזוג, לנהל זוגיות שלווה, ללא חשש מפני אינטרס כלכלי ולהימנע...

הסכם יחסי ממון

הסכם יחסי ממון

קיבלם החלטה לערוך הסכם יחסי ממון? חתימה על הסכם זה תעניק לכם בין היתר וודאות כלכלית ובכוחה למנוע סכסוך כספי...

הסכם ממון לפני נישואין

הסכם ממון לפני נישואין

אחרי חיפושים רבים, מצאתם את האהבה הגדולה שלכם ואתם עומדים להתחתן. לצד ההכנות הרבות לחתונה המרגשת, מומלץ גם לערוך הסכם...

חוק יחסי ממון

חוק יחסי ממון

חוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג – 1973 מסדיר את חלוקת הרכוש בין בני זוג נשואים, במקרה של גירושין....

מדוע חשוב לחתום על הסכם ממון?

מדוע חשוב לחתום על הסכם ממון?

עריכת הסכם ממון טומנת בחובה שלושה יתרונות בולטים: בכוחה למנוע סכסוך כלכלי בגירושין, היא מעניקה לבני הזוג הגנה אפקטיבית מפני...

עריכת הסכם ממון

עריכת הסכם ממון

הסכם ממון מסדיר את הפן הכלכלי בין בני זוג. הוא קובע כיצד יתחלק הרכוש ביניהם במקרה של גירושין. למעשה, הסכם...

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731
דילוג לתוכן