התרת נישואין

לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו:

כאשר אנו מדברים על הליך גירושין, מטבע הדברים, אנו חושבים על בני זוג יהודים. על זוג אשר נישאו ועתה מבקשים להתגרש. אז, עליהם יהיה לפנות לבית הדין הרבני כדי להסדיר את הגט. אולם מה קורה כאשר כל אחד מבני הזוג הוא בן דת אחרת? או כאשר אחד מהם הוא חסר דת? אז הגירושין אינם מתקיימים ברבנות. אלא בבית המשפט לענייני משפחה במסגרת הליך הנקרא התרת נישואין.

למי מיועד ההליך?

אחד הדברים הנפלאים במדינה שלנו הוא ריבוי התרבויות. כמעט כל יום נוכל למצוא במקומות שונים בארץ אנשים בני דתות אחרות וממדינות אחרות בעולם. מצב זה מוביל מטבע הדברים להכרות של זוגות רבים בעלי דתות שונות. או לזוגות חסרי דת (בהם אחד לפחות מבני הזוג אינו משתייך לאף דת המוכרת בארץ). כאשר הזוגות הללו נישאו ומבקשים בשלב מסוים ביחסיהם להתגרש, הם לא יוכלו לפנות כנהוג כאן לבית הדין הרבני. אף לא לבית דין דתי אחר. לצורך הגירושין, הערכאה הרלוונטית עבורם תהיה בית המשפט לענייני משפחה. שם הם יגישו בקשה לפתיחה בהליך של התרת נישואין. אלו זוגות למשל יפנו להליך זה? אישה יהודייה הנשואה לנוצרי או גבר נוצרי הנשוי לאישה מוסלמית. כן, כאמור מעלה, זוגות אשר אחד מהצדדים לפחות הוא חסר דת.  חשוב לומר כי בני זוג יוכלו לפנות לבית המשפט לענייני משפחה אם יש לאחד מהם לפחות זיקה לישראל.

נשמח להיות בקשר

סוגיות משפטיות בגירושין

כולנו מכירים את הנושאים השונים בהם יש לדון בעת פרידת בני זוג ובעת הליכי גירושין. כמו חלוקת הרכוש, משמורת הילדים ודמי המזונות. גם כאשר מדובר על התרת נישואין, הנושאים הללו עומדים על הפרק. על מנת לשמור על זכויותיהם בהקשר זה, חשוב כי כל אחד מבני הזוג יהיה מיוצג על ידי עורך דין מטעמו. עורך דין המתמחה בדיני משפחה וגירושין. ככל שניתן, כדאי להגיע להסכמה בסוגיות הללו ולחתום על הסכם גירושין מסודר. אמנם, שני בני הזוג יידרשו להתפשר ולא יוכלו לקבל את מלוא רצונם. אך הם יכולים להגיע לעמק השווה. כך ששניהם יהיו מרוצים. האלטרנטיבה היא להגיש תביעות בסוגיות השונות. אז בני הזוג ימצאו את עצמם במשך חודשים ואף שנים בין כותלי בית המשפט. זה ללא כל ביטחון בתוצאה המשפטית הסופית. בינתיים, יגזול מהם הדבר זמן יקר, הרבה כסף וימנע מהם להמשיך הלאה בחייהם. כמו כן, להליכים משפטיים ממושכים יש נטייה להסלים את הכעסים של בני זוג זה כלפי זה. וככל שמדובר על גירושין עם ילדים, הרי שמצב זה בוודאי אינו רצוי.

סידור הגט ברבנות

מרבית הליכי הגירושין בישראל הם בין בני זוג יהודים. על כן, הם אינם נעשים בדרך של התרת נישואין אלא בהליך גירושין וסידור גט בבית הדין הרבני. בית הדין הרבני הנו בעל הסמכות לטיפול בסידור הגט של בני זוג יהודים. בכל יתר הסוגיות המשפטיות בין בני הזוג, ישנה סמכות מקבילה לבית הדין הרבני ולבית המשפט לענייני משפחה. מצב זה הוליד תופעה בעייתית מאוד בשם מרוץ הסמכויות. על פיה, הראשון להגיש תביעה באחת מן הערכאות, קנה לאותה ערכאה את הסמכות לדון באותו העניין. החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), תשע"ה-2014 היה אמור לשנות מצב זה. אולם בפועל, הצד שהגיש את הבקשה ליישוב סכסוך, מקבל יתרון דיוני להגיש את תביעות הגירושין בערכאה על פי בחירתו. חשוב לציין, כי  פנייה לרבנות כדי להתגרש רלוונטית בין אם בני הזוג נישאו בטקס דתי ובין אם בטקס אזרחי.

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731

התרת נישואין – שאלות ותשובות

כאשר בני זוג נשואים הם בעלי דתות שונות (למשל גבר יהודי ואישה מוסלמית) או שאחד מהם לפחות הוא חסר דת, הם אינם יכולים להתגרש בבתי הדין הדתיים. עליהם להגיש בקשה להתרת נישואין.

בשונה מתביעה לסידור הגט המוגשת לבית הדין הרבני, בקשה להתרת נישואין מוגשת אל בית המשפט לענייני משפחה.

הדין הרלוונטי הוא זה החל במקום מגוריהם של בני הזוג. אם הם אינם גרים באותה מדינה, בית המשפט ידון בהליך התרת נישואין, על פי הדין החל במדינה האחרונה שבה התגוררו יחד.  

כן. למעט סידור הגט, שאינו מתקיים בהתרת נישואין. יתר הליך הגירושין מתקיים במתכונת הרגילה. קרי, אם לבני הזוג יש רכוש משותף, יהיה צורך לבצע חלוקת רכוש ביניהם ואם יש לבני הזוג ילדים, ידונו בעת פרידתם בסוגיית משמורת הילדים ודמי המזונות.

ישנם שני תנאים אשר בני הזוג צריכים לעמוד בהם כדי שיוכלו להגיש בקשה להתרת נישואין. האחד הוא כי כל אחד מבני הזוג הוא בן דת אחרת, או לחילופין כי אחד מהם הוא חסר דת. התנאי השני הוא כי יש לבן הזוג המעוניין להתגרש יש זיקה לישראל.

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731
דילוג לתוכן