ידועים בציבור

בישראל של שנת 2020, זוגות רבים אינם ממסדים את הקשר ביניהם וחיים יחד באושר כידועים בציבור. מעמדם אינו מוסדר כיום בחוק, אך בתי המשפט לענייני משפחה העניקו לידועים בציבור, לאורך השנים, את מרבית הזכויות שמקבלים זוגות נשואים בישראל. מימושן כרוך בהוכחת הסטטוס בפני הגורמים השונים. בעת פרידתם, למעט סידור הגט, נדרשים בני הזוג לאותן סוגיות משפטיות כמו זוגות נשואים: חלוקת הרכוש, משמורת ומזונות.
ידועים בציבור
בישראל של שנת 2020, זוגות רבים אינם ממסדים את הקשר ביניהם וחיים יחד באושר כידועים בציבור. מעמדם אינו מוסדר כיום בחוק, אך בתי המשפט לענייני משפחה העניקו לידועים בציבור, לאורך השנים, את מרבית הזכויות שמקבלים זוגות נשואים בישראל. מימושן כרוך בהוכחת הסטטוס בפני הגורמים השונים. בעת פרידתם, למעט סידור הגט, נדרשים בני הזוג לאותן סוגיות משפטיות כמו זוגות נשואים: חלוקת הרכוש, משמורת ומזונות.
לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו:

מתי בני זוג הם ידועים בציבור?

ניתן להצביע על שני רכיבים עיקריים שצריכים להתקיים כדי שבני זוג יוכלו להצהיר כי הם ידועים בציבור. האחד, הצדדים מנהלים זוגיות אינטימית והשני, יש באותה זוגיות מימד של שיתופיות, או מה שמכונה בעגה המשפטית כמשק בית משותף. עד לא מזמן, רק קשר זוגי ארוך יכל לכסות תחת ההגדרה של ידועים בציבור, אולם הפסיקה הגמישה מאוד את הדרישה הזו. 

כיום, נוהגים לבחון בעיקר את טיבו ואופיו של הקשר ומשכו משחק תפקיד פחות חשוב. בכל הנוגע למשק בית משותף, גם כאן הייתה התקדמות גדולה, בעבר, רק מגורים משותפים באותו הבית ענו לפרמטר זה וכיום, בני הזוג יכולים לחיות בבתים נפרדים, אם ישנם סממנים אחרים של שיתוף בזוגיות שלהם. על מנת לממש את זכויותיהם מול גורמים שונים ולממש את זכויותיהם שנקבעו בדיני משפחה בתור בני זוג בנושאים כמו מזונות ילדים ידועים בציבור, חלוקת רכוש, ירושה ועוד. עליהם להוכיח את הסטטוס שלהם בדרכים שונות כגון רישום כזוג ידוע בציבור בביטוח לאומי והסכם ידועים בציבור.

נשמח להיות בקשר

הסכם בין ידועים בציבור

ידועים בציבור חוששים לא פעם כי במקרה של פרידה, ייווצר ביניהם סכסוך בעניין חלוקת הרכוש. על מנת למנוע את התרחיש הזה, או לכל הפחות לצמצם את הסיכוי להתרחשותו, הם עורכי הסכם ממון, הנקרא גם הסכם ידועים בציבור. אחת הדאגות המרכזיות המובילה את בני הזוג לחתימה על הסכם זה, נובעת מקיומה של הלכת השיתוף. זו מאפשרת לצד אחד לדרוש זכויות בנכס אישי של האחר, אם יוכיח כוונת שיתוף בו. על כן, במסגרת הסכם ממון, יבחינו בני הזוג בין נכסים משותפים אשר יחולקו בין הצדדים באופן שווה, או דומה לכך, לבין נכסים אישיים, אשר יוותרו בבעלותם האישית של כל אחד מבני הזוג.

הכרה כידועים בציבור

כאמור לעיל, זוגות אשר קיבלו הכרה כידועים בציבור, זכאים במרבית המקרים, לזכויות שוות של זוג נשוי. לשם כך, עליהם להוכיח בפני כל גורם באופן עצמאי, כי הם עונים לתנאים המגדירים את הסטטוס הזה: מערכת יחסים זוגית אינטימית ומשק בית משותף. ההכרה בסטטוס הזה חשובה במיוחד לצורך קבלת תשלומים והטבות מהמוסד לביטוח לאומי ( למשל קצבאות ופטור מתשלום ביטוח לאומי ודמי בריאות) וממס הכנסה ( למשל נקודות זיכוי) כיצד יוכלו בני זוג להוכיח כי הם זוג ידוע בציבור ולבצע רישום ידועים בציבור? למשל, באמצעות הסכם שכירות, הגשת תצהירים של קרובי משפחה, קולגות לעבודה וחברים אשר יכולים להעיד על קיומה של מערכת היחסים. כן, אם בני הזוג ערכו הסכם ממון, ישמש זה כראיה מצוינת להוכחת הסטטוס.

מזונות ילדים של ידועים בציבור

כאשר בני זוג נפרדים ויש להם ילדים משותפים, יש לדון בסוגיית המזונות. טיבו של הקשר בין ההורים אינו משנה כלל וכלל. הם יכולים להיות זוג נשוי העומד בפני גירושין או ידועים בציבור אשר החליטו להיפרד. בשני המקרים, דרך המלך היא להגיע להסכם מזונות הוגן, אשר יקבע את חבות המזונות של כל הורה ולצורך כך, יוכלו בני הזוג אם הדבר נדרש, לפנות גם להליך של גישור. כאשר אין נכונות לפשרה והצדדים לא מצליחים להגיע להסכמה, תוגש תביעת מזונות ילדים ידועים בציבור והערכאה המשפטית היא זו אשר תכריע.

למה אנחנו?
award
ניסיון ומקצועיות

אחוזי הצלחה גבוהים, ניסיון עשיר, מקצועיות ללא פשרות ועמידה על זכויות הלקוח.

archery target
השגת מטרות

טיפול משפטי ממוקד ויעיל, בהתאמה אישית ללקוח, לצרכיו ורצונותיו.

shield
מומחיות

מתמחה בדיני משפחה וגירושין ומקפידה להתעדכן בכל שינוי בחוק או בפסיקה.

web hyperlink
שקיפות

אני פועלת מול הלקוח בשקיפות מלאה ומעדכנת אותו בכל שלב בהליך.

parent
יחס אישי

עומדת לצידכם לאורך כל הדרך, אני לשירותכם בכל שאלה או בקשה.

content 360deg
מסירות

מתן מלוא תשומת הלב לכל לקוח, הקשבה ומסירות – אלו הן מילות המפתח.

לקוחות ממליצים
Tamara
Tamara
43 סקירות
קרא עוד
עורכת דין אסתר שלום מקצועית מאוד וקשובה
Nisim Cohen
Nisim Cohen
13 סקירות
קרא עוד
עורכת דין נפלאה, שירות מעולה והכי חשוב - יודעת את העבודה בצורה מושלמת!
Lior dan
Lior dan
281 סקירות
קרא עוד
גירושין זה לא דבר קל במיוחד שיש ילדים בתמונה. אני מודה לעורכת דין אסתר שלום על כל סיוע וניסיון להקל על התהליך, חייב לציין שהיו רגעים שחשבתי שאסתר לוקחת את מצבי כמקרה אישי שלה.
עידו ברוך
עידו ברוך
33 סקירות
קרא עוד
אני רוצה להמליץ לכם בחום על משרד עורכי הדין המקצועי של אסתר, אחריי שהבנתי שיש המון עורכי דין ומעט מאוד יחס אישי ומקצועיות בתחום עורכי הדין מצאתי את אסתר שלום אשר טיפלה בי מא-ת בצורה הטובה ביותר.
אורן קמש
אורן קמש
42 סקירות
קרא עוד
עו"ד מאד עיניינית מבינה עניין מקצוענית. אחוזי הצלחה גבוהים !
liliy suhar
liliy suhar
12 סקירות
קרא עוד
עו"ד שלום ביצעה את עבודתה במסירות אין קץ במהלך תקופה לא פשוטה בחיי. תודה רבה על המקצועיות, התמיכה והרגישות שהפגנת.
Previous
הבא
זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731

ידועים בציבור – שאלות ותשובות

ידועים בציבור הם בני זוג המנהלים קשר זוגי ומקיימים משק בית משותף, אך אינם נשואים. ישנם זוגות אשר בוחרים שלא למסד את הקשר כי הם לא חשים צורך בכך וישנם זוגות אשר מנועים מלהינשא זה לזו (למשל כהן וגרושה) ולכן חיים כידועים בציבור.

לא, היות שהם אינם נשואים, אזי הם אינם נדרשים לעבור הליך גירושין. אולם בעת פרידה, יכול ויעלו ביניהם אותן סוגיות אשר עולות אגב גירושין, כמו חלוקת רכוש, משמורת ומזונות ילדים.

ידועים בציבור זכאים לקבל את מרבית הזכויות שמקבלים זוגות נשואים בישראל מגופים שונים, ביניהם המוסד לביטוח לאומי, מס הכנסה, משרד הבינוי והשיכון ועוד. כמו כן, לידועים בציבור יש זכות ירושה בחוק, כך שאלא אם נקבע אחרת בצוואה, הם יורשים זה את זו.

בהחלט. הסכם זה יאפשר לבני הזוג להסדיר את הפן הכספי של הקשר ביניהם ובכך, למנוע את תחולה של הלכת השיתוף על נכסים אישיים, למזער את הסיכוי לסכסוך כלכלי בעת פרידה וכן הסכם זה יסייע לבני הזוג בהליך הרישום שלהם כידועים בציבור אצל הגופים השונים, לצורך מימוש הזכויות השונות להן הם זכאים.

כן ובלבד כי בן או בת הזוג הרוצים לטעון לתחולתה, הוכיחו כוונת שיתוף ספציפית בנכס. למשל, כספים שקיבל אחד מהצדדים בירושה, אשר נטעמו בחשבון הבנק המשותף של בני הזוג הם ככלל, הוכחה לכוונת שיתוף.

לצורך מימוש זכויותיהם של ידועים בציבור אצל הגורמים השונים, עליהם להוכיח לכל גוף בנפרד, כי הם אכן עונים להגדרה של סטטוס זה. אחת הדרכים המרכזיות לעשות כן היא באמצעות חתימה על הסכם ממון, המהווה ראיה משמעותית לכך כי בני הזוג הם אכן ידועים בציבור.

לעניין הזכאות למזונות ילדים, אין כל שוני בין זוגות ידועים בציבור לבין זוגות נשואים. אולם, אישה ידועה בציבור, לא תהיה זכאית למזונות אישה, כפי שזכאית להם אישה נשואה. עם זאת, לעיתים יכולה לקום לה זכאות למזונות משקמים, כאשר היא הייתה תלויה בבן הזוג למחייתה.

קראו עוד על ידועים בציבור

מה זה ידועים בציבור

מה זה ידועים בציבור

מהם ידועים בציבור ידועים בציבור הם זוג שחי יחד ומנהל משק בית משותף בלי להתחתן. להגדרה הזו ישנן השלכות רבות,...

זכויות ידועה בציבור

זכויות ידועה בציבור

ידועה בציבור היא אישה המקיימת מערכת יחסים זוגית בעלת סממני שיתוף אך היא אינה נשואה. נשים ידועות בציבור זכאיות לזכויות...

חלוקת רכוש בין ידועים בציבור

חלוקת רכוש בין ידועים בציבור

ידועים בציבור אשר החליטו להיפרד, נדרשים לבצע חלוקת רכוש בין ידועים בציבור. הדין החל על הליך זה הוא הלכת השיתוף....

ידועים בציבור שלא גרים ביחד

ידועים בציבור שלא גרים ביחד

ההכרה של בני זוג כידועים בציבור היא בעלת חשיבות כלכלית, משפטית ורגשית. בעבר, ידועים בציבור שלא גרים ביחד, לא יכלו...

מתי בני זוג הם ידועים בציבור?

מתי בני זוג הם ידועים בציבור?

הפסיקה קבעה שני תנאים עיקריים להכרה בבני זוג כידועים בציבור: האחד כי הצדדים מנהלים מערכת יחסים אינטימית והשני כי הם...

מתי נחשבים ידועים בציבור?

מתי נחשבים ידועים בציבור?

מנהלים זוגיות מחייבת אך לא מיסדתם את הקשר? ייתכן כי אתם עונים להגדרה של ידועים בציבור. אז, תוכלו ליהנות מזכויות...

מזונות משקמים לידועה בציבור

מזונות משקמים לידועה בציבור

מזונות משקמים לידועה בציבור הינם מזונות שמשולמים לידועה בציבור (או למי שנישאה בנישואים אזרחיים) בעת פרידתה מבן זוגה, וזאת בהעדר...

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף הינה הלכה שנקבעה בפסיקה. היא עוסקת בחלוקת הרכוש בין בני זוג שנישאו לפני יום 1.1.1974 או בני זוג...

הסכם לחיים משותפים בין ידועים בציבור

הסכם לחיים משותפים בין ידועים בציבור

הסכם חיים משותפים בין ידועים בציבור, שמכונה גם הסכם ממון, או הסכם זוגיות, הינו הסכם שעוסק במערכת היחסים בין בני...

זכויות ידועים בציבור

זכויות ידועים בציבור

ידועים בציבור הינם בני זוג שמקיימים קשר זוגי בדומה לחיי נישואים. אולם מבלי להינשא זה לזה באופן פורמאלי. בין בהליך...

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731
דילוג לתוכן