מגשר

לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו:

מגשר הוא מי שעבר הכשרה מקצועית בתחום הגישור וקיבל תעודת מגשר. מגשרים יכולים לבוא ממקצועות המשפט, הטיפול, החשבונאות וכיו"ב. ככל שמדובר על סכסוך משפטי כמו גירושין או סכסוכי ירושה, העדיפות הברורה היא לפנות למגשר עורך דין המתמחה בדיני משפחה. תפקידו יהיה להביא לסיום המחלוקת בפשרה הוגנת ובכך לחסוך מן הצדדים פנייה לערכאות.

מיהו המגשר?

בשל הצלחתו של כלי הגישור בשנים האחרונות, אנשים רבים עוברים הכשרה כמגשרים ומשתלבים בתחום זה. הסיבה לכך היא כי הליכי גישור הוכחו כיעילים מאוד בפתרון מחלוקות. כמו בין עובד למעביד, סכסוכים עסקיים וכן, לגישור מקום של כבוד בתחום דיני המשפחה. על כן, הפכו הם לאלטרנטיבה מרכזית אל מול ניהול הליך משפטי בערכאות. מגשר- מהו ומה תפקידו? ובכן, הוא דמות ניטרלית בהליך הגישור. הוא צד שלישי אשר אין לו כל עניין בסכסוך ואין לו כל קשר חברי, מקצועי או אחר עם הצדדים. כל תפקידו הוא להביא לכדי פשרה הוגנת.

נשמח להיות בקשר

תפקידו של המגשר

המגשר נדרש להתחקות אחר טיבה של המחלוקת בין הצדדים. עליו להבין את רצונותיהם. הן את אלו שהם מציגים כלפי חוץ והן את אלו שלא. הוא מקיים פגישות משותפות עם הצדדים לצד פגישות פרטניות. לאחר שהבין את טיבו של הסכסוך, יציע להם פתרונות לפשרה. על מנת שהליך הגישור יהיה אפקטיבי ויביא בסופו של דבר ליישוב המחלוקת, הצדדים חייבים להגיע עם נכונות לדבר, להקשיב ולהתפשר. כן, עליו להיות בעל הידע והניסיון המתאימים. אם לא, הרי שהוא לא יוכל לסייע לצדדים להגיע לעמק השווה. כאשר מדובר על גישור גירושין, או גישור בסכסוכי ירושה, חשוב מאוד כי המגשר יהיה עורך דין המתמחה בדיני משפחה. זאת על מנת שיוכל לחוות דעתו בדבר סיכויי התביעה של כל צד. כך יוכל לעודד אותם להתפשר ולהגיע להבנות מחוץ לבית המשפט.

דגשים בבחירת המגשר

כאמור, ישנה חשיבות רבה לכך כי המגשר יגיע מן התחום בו עוסק הסכסוך. שהרי, כך רק יוכל הוא לתת לבעלי הדין הצעות רלוונטיות לפשרה. הצעות המבוססות על ידע וניסיון. מלבד זאת, ישנם שני פרמטרים נוספים חשובים בבחירת המגשר המתאים.  עליו להיות אדם חד וממוקד מאוד. זה על מנת שתהיה לו את היכולת להשאיר את הצדדים בתוך הדיון הענייני ולא לאפשר להם להתפזר או להיכנס להאשמות הדדיות. הדבר חשוב במיוחד בגישור גירושין. מדובר בבני זוג אשר המתח ביניהם הוא רב והם מתקשים לנהל שיח רציף וקשוב ללא התפרצויות רגשיות. בד בבד, עליו להיות אמפתי, סבלני ולהיות אדם מסביר נעים. זה כדי שהצדדים יוכלו להתבטא מולו בחופשיות ולא יחושו כל חוסר נוחות.

מדוע גישור עדיף על פני בית משפט?

לאחר שאנו מבינים מגשר- מהו ומה תפקידו? עולה השאלה מדוע דרך הגישור עדיפה לנו על פני פנייה לבית משפט? שהרי אז, אם נזכה בתביעה, לא נידרש להתפשר כלל. ובכן, זה נכון, אך גם כאשר הסיכוי לצאת עם היד על העליונה הוא גבוה, הוא איננו מובטח. נשאלת השאלה, האם כדאי להמתין חודשים ואף שנים לפסק דין לטובתנו, לעומת פשרה הוגנת ונוחה עכשיו, אשר תוכל להביא לסיומו של הסכסוך. ככל שמדובר בסכסוך טעון כמו הליך גירושין, הרי שהצורך של הצדדים לסיימו ולהמשיך הלאה בחייהם גדול יותר.

לצד חסכון בזמן, הליך של גישור חוסך לצדדים גם הרבה מאוד כסף. משום שעלותו נמוכה באופן ניכר מזו של ניהול הליך משפטי בערכאות. בוודאי אם מדובר כל הליך מורכב כגון הליך הגירושין, בו מספר תביעות שונות, שכל אחד מהן יכולה להמשיך חודשים ארוכים ואף למעלה מכך.

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731

מגשר – שאלות ותשובות

זה הוא מי שמנהל הליכי גישור. מטרתו של הליך הגישור היא להסדיר סכסוך משפטי בהסכמה, ללא צורך בהגשת תביעה לבית משפט. מגשר מקצועי ומנוסה, יוכל להציע לצדדים פתרונות לפשרה המתאימים לנסיבותיהם ולסייע להם להביא לסיום הסכסוך תוך זמן קצר.

להבין מהי המחלוקת האמיתית בין הצדדים, הגלויה והסמויה ולסייע להם להגיע לפשרה הוגנת, שתביא לסיומו של הסכסוך ביניהם. ככל שהצדדים מתקשים לתקשר, המגשר הוא זה אשר ינהל את הדיאלוג ביניהם וישמור על שיח יעיל וממוקד.

המגשר יכול לסייע לצדדים להגיע לפתרון מתאים למחלוקות שביניהם, אך הוא אינו מכריע בסכסוך כמו שופט. הצעותיו לפשרות הן הצעות בלבד והצדדים אינם מחויבים לקבל אותן, זאת בניגוד לפסק דין של בית משפט אותו חייבים הצדדים לקיים.

כל סכסוך משפטי אזרחי יכול להיפתר בדרך של גישור, החל מסכסוכים בתחום דיני משפחה וכלה בסכסוכי עבודה, סכסוכים עסקיים ועוד.

ראשית, חשוב מאוד כי המגשר יהיה בעל הסמכה של קורס גישור וכן, בעל מקצוע בתחום הרלוונטי. כך למשל, אם מדובר על סכסוך בדיני משפחה, עליו להיות עורך דין המתמחה בדיני משפחה. שנית, יש לבחור באיש מקצוע עמו יש לצדדים כימיה טובה והם חשים עמו בנוח.

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731
דילוג לתוכן