מזונות אישה

לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו:

המשפט העברי מטיל על הבעל חובה לדאוג לצרכיה של אשתו, כל עוד הם נשואים. לכן, כאשר הוא חדל לעשות כן וכל עוד לא ניתן גט, תוכל האישה להגיש תביעה נגד הבעל לתשלום מזונות אישה. אם זו תתקבל, יהיה על הבעל לשלם לאישתו דמי מזונות מדי חודש עד לפקיעת הנישואין.

מתי עולה סוגיית מזונות אישה?

סוגיית מזונות אישה עולה אגב גירושין. כל עוד בני הזוג חיים יחד באושר, הם מנהלים משק בית משותף. אם האישה עובדת, שניהם תורמים לכלכלת המשפחה. אילו כאשר האישה נשארת בבית לטפל בילדים, הבעל הוא זה אשר דואג לצרכיה. אולם, כאשר נוצר סכסוך בין בני הזוג והם על סף פרידה, במקרים רבים, כחלק מהמשבר ביניהם, מפסיק הבעל לפרנס את אשתו.

אז בנוסף למזונות ילדים, תוכל היא להגיש נגדו תביעה בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני. אם התביעה תתקבל, ייפסקו לטובתה דמי מזונות. אותם יידרש הבעל לשלם עד אשר יסתיים קשר הנישואין. כלומר, עד מתן גט אלא אם מדובר בסרבן גט. אם מדובר במזונות אישה בהריון אז סכום המזונות יכלול בתוכו השתתפות בהוצאות הנובעות מהריון ולידה.

נשמח להיות בקשר

מהו סכום המזונות?

בתורה נאמר " עולה עמו ואינה יורדת". פירוש הדבר הוא כי על הבעל להמשיך לספק לאישה את רמת החיים אליה הורגלה לאורך שנות הנישואין. מדובר הן בצרכים הבסיסיים ביותר של קורת גג ומזון והן במה שנוכל לקרוא לו מותרות. כגון חוגים, בילויים, קניות ועוד. הצגת ראיות אודות אלו, למשל קבלות, תבסס את טענות האישה אודות אורח החיים של בני הזוג. הצגת ראיות תשפיע גם על סכום המזונות שייפסק לה בגין מזונות אישה. פרמטר נוסף אשר יקבע את שיעור המזונות הוא מצבו הכספי של הבעל. הוא מצידו יכול לדרוש שלילת מזונות אישה. על כן, אם זה הורע לעומת מרבית שנות הנישואין, הערכאה הדנה בתביעת המזונות תתחשב בכך בפסיקתה. 

מזונות אישה בהיריון

למרבה הצער, ישנם מקרים בהם בני זוג נקלעים למשבר בנישואיהם כאשר האשה בהיריון. יכול שמדובר בהיריון מתוכנן שבמהלכו נוצר קרע בין הצדדים ויכול שזהו היריון לא מתוכנן. כפי שקורה לא אחת אצל זוגות נשואים. עבור חלק מן הזוגות, סיטואציה זו תוביל לניסיון לשלום בית ובחינה האם ניתן לשקם את הקשר ביניהם. במקרים אחרים, עובדת ההיריון אינה משנה את רצונם של בני הזוג להתחיל בהליכי גירושין. אז, יכול ונושא מזונות אישה בהיריון יעמוד על הפרק. כאשר האישה בהיריון, הרי שמלבד הצרכים הסטנדרטיים שמנינו לעיל, סכום המזונות שייפסק לבעל יכלול גם את הוצאות ההיריון והלידה. למשל, בדיקות רפואיות, נסיעות, שירותי דולה, שהות במלון ליולדות וכדומה.

שלילת מזונות אישה

עד כה דיברנו על הזכאות לתשלום מזונות אישה ואמרנו כי זו עומדת לה כל עוד בני הזוג נשואים. אולם חשוב לדעת כי זכות זו איננה אבסולוטית. קיימת אפשרות שלילת מזונות אישה. מתי זה קורה? בשני מקרים מרכזיים. האחד, הוא כאשר האישה מוכרזת כאישה מורדת ( למשל בעקבות בגידה בבעל או עזיבת ביתם המשותף שלא בשל הזנחה או אלימות מצד הבעל ). השני הוא כאשר האישה עובדת ופרנסתה מספיקה לכל צרכיה. אם היא מספיקה רק לחלק מהוצאותיה, תוכל הערכאה המשפטית הדנה בתביעה להפחית את סכום המזונות שיוטל על הבעל. הסכום יופחת כך שהוא יהווה השלמה להכנסתה.

מה בין מזונות אישה וסרבן גט

התופעה של סרבנות גט הולידה את הצורך במציאת פתרונות משפטיים אשר יגרמו סרבן גט לסגת מסירובו. במקרה שבו הבעל הוא זה המתנגד למתן גט, תביעה לתשלום מזונות אישה יכולה לשמש כתמריץ כלכלי עבורו להסכים לגירושין. מדוע? משום שאם תביעה מתקבלת, הבעל יהיה מחויב לשלם לה מדי חודש את דמי המזונות כפי שקבע בית המשפט. חובה זו תעמוד לו כל עוד בני הזוג נשואים. במצב זה, סירובו למתן גט עומד בעוכרו. על כן, לא מעט גברים סרבני גט משנים את דעתם ומסכימים להיפרד, כאשר מוטל עליהם נטל כספי קבוע. נטל שממנו הם מבקשים להשתחרר. עוד בהקשר זה נציין, כי גם הגשת תביעה נזיקית לפיצויים עקב סרבנות גט, יכולה להוות תמריץ לבעל הסרבן להסכים למתן גט לאשתו.

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731

מזונות אישה – שאלות ותשובות

אישה נשואה זכאית לדמי מזונות מבעלה. זה כל עוד לא הותר קשר הנישואין ביניהם. כלומר, עד למתן הגט. תשלום זה צריך להספיק לכל הוצאותיה של האישה ולהתאים לרמת החיים אליה הורגלה בתקופת הנישואין.

לא. מדובר בשני תשלומים שונים לחלוטין. ילדים זכאים למזונות מיום היוולדם ללא תלות בסטטוס היחסים של הוריהם. לעומת זאת, זכאות לתשלום מזונות מהבעל פגה בעת מתן הגט.

אישה אשר הכנסתה מספיקה לכל הוצאותיה לא תהיה זכאית לתשלום מזונות אישה. כן, ניתן לשלול מאישה את זכאותה בשל בגידה בבעלה עם גבר אחר ובשל כך כי עזבה את הבית ללא סיבה מוצדקת.

לא. זוהי זכות המוקנית לנשים נשואות בלבד. אולם, נשים ידועות בציבור יכולות להיות זכאיות, בתנאים מסוימים, לתשלום של מזונות משקמים מבני זוגן, בעת פרידתם.

הדבר תלוי בהיקף הוצאותיה, ברמת החיים בה חיו בני הזוג בתקופת הנישואין. כמובן, גם במצבו הכלכלי של הבעל במועד פסיקת דמי המזונות.

כן. אם הבעל אינו דואג לכלכלת האישתו בתקופת ההיריון, היא תהיה זכאית לדמי מזונות אשר יכללו את כל הוצאותיה. לרבות הוצאות ההיריון והלידה.

לא אחת, הגשת תביעה מזונות נגד הבעל, מהווה תמריץ עבורו להסכים למתן גט. זה על מנת שלא יידרש להמשיך ולשלם את דמי המזונות. הרי זכאותן של נשים למזונות מסתיימת עם פקיעת הנישואין.

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731
דילוג לתוכן