מזונות ילדים ידועים בציבור

לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו:

הדעה הרווחת היא כי סוגיית מזונות הילדים עולה רק בעת גירושין של בני זוג נשואים. אולם למעשה, אין כל הבדל בנושא זה בין זוגות ידועים בציבור לבין זוגות נשואים. עם החלטתם של ידועים בציבור להיפרד, באפשרותם להגיע להסכמה בעניין מזונות ילדים ידועים בציבור. אם לא יצליחו בכך, ייאלצו להגיש תביעה בעניין זה לבית המשפט לענייני משפחה.

מזונות ילדים ידועים בציבור - הסכמה היא דרך המלך

מלבד סידור הגט, בעת פרידתם של ידועים בציבור, עומדות על הפרק אותן סוגיות בדיוק כפי שעומדות בהליך גירושין. תשלום מזונות ילדים ידועים בציבור היא ללא ספק אחת החשובות שבהן. ראשית, משום שתשלום זה נועד לדאוג לרווחתם של הילדים לאחר הפרידה. תא כלכלי אחד שדאג להם, מתפצל עתה לשני תאים נפרדים. כפי שיש להסדיר את הטיפול בהם במסגרת סוגיית המשמורת, יש גם להסדיר מי יישא בהוצאות הילדים. שנית, סוגיה זו חשובה מאוד משום השלכותיה הכלכליות על כל אחד מן הצדדים לאורך שנים קדימה. לכן, מומלץ שבני הזוג ינסו להגיע להסכמה הוגנת בנושא זה. במידת הצורך לפנות להליך גישור. יש מחד לדאוג לכך כי צרכי הילדים יסופקו כהלכה ומאידך למנוע מצב של קריסה כלכלית של מי מבני הזוג בעקבות התשלום.

נשמח להיות בקשר

מי חב בתשלום מזונות ילדים ידועים בציבור?

עד לחודש יולי 2017, האב היה משלם את מזונות הילדים, עם הפרידה מבת הזוג. זאת ללא כל קשר לשאלה מהו הסדר המשמורת שנקבע ומהי רמת הכנסתה של האם. מאז בע"מ 919/15, השתנה המצב המשפטי לטובה. כעת, תשלום מזונות הילדים מתחלק לשתי תקופות. גם אם מדובר במזונות ילדים ידועים בציבור וגם אם מדובר במזונות ילדים בהליך גירושין. עד גיל 6, האב לבדו אחראי על התשלום. הדבר נובע בשל חזקת הגיל הרך. חזקת הגיל הרך מעניקה ממילא באופן אוטומטי, משמורת מלאה לאם, בעת פרידת בני הזוג. מגיל 6 ואילך, שני ההורים נושאים יחד בנטל תשלום המזונות. חלקו של כל אחד מן ההורים בתשלום ייקבע בהתאם לשני פרמטרים. היקף זמני השהות עם הילדים ויחס ההכנסה שלו לעומת ההורה השני.

פנייה להליך גישור

כאמור, הדרך הטובה ביותר לטפל בסוגיית מזונות ילדים ידועים בציבור היא בהסכמה. איך עושים זאת? ההחלטה להיפרד מוצאת את בני הזוג במקרים רבים עם תחושת כעס ותסכול. משכך,  אם ישנה מחלוקת מהותית ביניהם בעניין המזונות, הם יכולים להתקשות מאוד להגיע להסכמה. בדיוק לשם כך, נועד הליך גישור. גישור יכול לסייע להם להגיע לעמק השווה ולמצוא פתרון שיהיה הוגן כלפי שניהם. על בני הזוג לפנות למגשר שהנו עורך דין לדיני משפחה במקצועו. זה על מנת שיוכל להבין את טיבה של המחלוקת ועל פיה להציע לצדדים אפשרויות מתאימות לפשרה. ככל שקיימת מחלוקת בין בני הזוג גם בנושאים אחרים, למשל חלוקת הרכוש, או משמורת הילדים, פגישות הגישור יוקדשו לעריכת הסכם משפטי מקיף. ההסכם יכלול את כל הסוגיות העומדות על הפרק.

מזונות ילדים במשמורת משותפת

כאמור, חלקו של כל הורה בתשלום מזונות ילדים ידועים בציבור תלוי בהיקף זמני השהות. כמובן, גם ברמת ההכנסה ביחס לזו של ההורה האחר. כאשר החליטו בני הזוג על משמורת משותפת, קרי, חלוקה שווה של זמני השהות וגובה שכרם הוא זהה או דומה, נהוג שלא לקבוע תשלום מזונות. במצב שכזה, כל אחד מן ההורים יישא בהוצאות השוטפות של הילדים כאשר הם בחזקתו. הם יחלקו בהוצאות חריגות, היכן שישנן כאלו.

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731

מזונות ילדים ידועים בציבור – שאלות ותשובות

בהחלט, משום שכל ילד זכאי למזונות מהוריו, ללא כל תלות בטיב יחסיהם. לכן, אין זה משנה אם ההורים נשואים, גרושים, חיים יחד כידועים בציבור, או לא היו בני זוג כלל, כמו במקרה של הורות משותפת. 

ככל שקיימת הסכמה בין הצדדים בעניין זה, יחתמו בני הזוג על הסכם מזונות. אולם אם קיימת מחלוקת ובני הזוג אינם מצליחים להגיע לעמק השווה, תוגש תביעה לבית המשפט לענייני משפחה אשר יכריע בסוגיה.

בעקבות הלכת בע"מ 919/15, החבות במזונות הילדים תלויה בגילאים שלהם. עד גיל 6 , האב נושא בחובה זו ומגיל 6 ואילך, אם הילדים מצויים במשמורת משותפת, חולקים ההורים את תשלום המזונות.

כן, תיק מזונות ילדים תמיד יכול להיפתח מחדש. אולם בתנאי כי חל שינוי מהותי ולא צפוי בנסיבות. אם בכושר ההשתכרות של מי מההורים ואם בהיקף צרכי הילדים. נציין כי בעקבות בע"מ 919/15, הוגשו תביעות רבות של אבות, המבקשים את הפחתת סכום מזונות הילדים שנקבע להם. זה על בסיס הטענה, כי ההלכה החדשה מהווה שינוי מהותי בנסיבות. ככלל, בהעדר שינוי נוסף כלשהו, התביעה נדחית.

במצב שכזה, יש לפעול לגביית דמי המזונות באמצעות המוסד לביטוח לאומי או ההוצאה לפועל.

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731
דילוג לתוכן