מזונות ילדים

לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו:

בעת גירושין עם ילדים עומדת על הפרק סוגיית המזונות. חובה זו מוטלת על האב מכח הדין האישי, כאשר הילדים הנם עד גיל 6. מגיל זה ואילך, נושאים שני ההורים בנטל זה. כמובן, בהתאם לזמני השהות ויחס הכנסותיהם. סכום המזונות יכול להיקבע בהסכמה על ידי בני הזוג. אם הם אינם מצליחים להגיע לעמק השווה, תוגש תביעת מזונות ילדים והערכאה המשפטית היא זו אשר תכריע.  

מזונות ילדים – ליווי משפטי

בכל מקרה של פרידת בני זוג עם ילדים, בין אם מדובר בזוג נשוי המתגרש ובין אם בידועים בציבור שנפרדים, יש צורך להסדיר את נושא המזונות. המצב המשפטי בסוגיה זו מאוד מורכב. כמו הליך הגירושין כולו. לכן, יש חשיבות עצומה לליווי משפטי על ידי עורך דין גירושין מקצועי אשר ישמור על זכויות בן או בת הזוג. ככלל, חובת מזונות ילדים מתחלקת לשתיים. עד גיל 6, נושא בה האב לבדו ואילו מגיל זה והלאה, חולקים ההורים חובה זו במשותף. זאת בהתאם לזמני השהות של כל אחד מהם עם הילדים. כמובן, גם בהתאם ליחס ההכנסות שלהם. מצב זה הנו חדש יחסית והוא יליד פסק דינו המהפכני של בית המשפט העליון במסגרת בע"מ 919/15. כמו את כל ענייני הגירושין, גם את נושא המזונות יוכלו בני הזוג להסדיר בהסכמה על ידי עריכת הסכם מזונות או להגיש תביעת מזונות ילדים לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני אשר יכריעו בעניין עבורם.

נשמח להיות בקשר

הסכם מזונות ילדים בין בני הזוג

על מנת להימנע ממאבק משפטי אשר ייקר את הליך הגירושין, יעכב אותו ויגרום לצדדים ולילדיהם עוגמת נפש רבה, כדאי לבני הזוג לעשות כל מאמץ כדי להגיע להסכמה בענייני הגירושין כולם. לרבות בסוגיית מזונות הילדים. זוהי אינה משימה קלה. ראשית, בשל הקרע בין בני הזוג, אשר מקשה עליהם לתקשר זה עם זו בצורה ממוקדת והוגנת. שנית, משום שמדובר בסוגיה כלכלית אשר תשפיע מאוד על עתידם של בני הזוג. לכן כל אחד מהם מנסה לצאת עם ידו על העליונה. על כן, זוגות רבים פונים לעורך דין מגשר אשר מסייע להם לגבש הסכמה בנושא זה. כל מנת להימנע מהגשת תביעת מזונות ילדים. במסגרת ההסכם שייחתם בין הצדדים, תהיה התייחסות לגובה התשלום, מיהו ההורה המשלם, צורת התשלום, חלוקת אחריות של בני הזוג בגין הוצאות חריגות של הילדים ועוד.

תביעת מזונות ילדים בהעדר הסכמה

היה ובני הזוג לא הגיעו לעמק השווה בעניין מזונות ילדים, הרי שלא יהיה מנוסה מהגשת תביעת מזונות ילדים. הסמכות לדון בסוגיית המזונות נתונה לבית המשפט לענייני משפחה. בית הדין הרבני יוכל לדון בה רק בהסכמת הצדדים. ראוי לציין כי לזהות הערכאה הדנה בתביעה יש חשיבות רבה בשל הבדלי הגישות בין שתי הערכאות. האחת פוסקת על פי הדין האזרחי ואילו השנייה על פי הדין הדתי. עוד נוסיף כי בעוד שבית המשפט לענייני משפחה פוסק בנושא על פי הלכת בע"מ 919/15 של שוויון בנטל המזונות במשמורת משותפת בין אבות לאימהות, הרי שבית הדין הרבני לא אימץ באופן גורף וחד משמעי את ההלכה של בית המשפט העליון. על כן, ייתכן מצב שבו הוא לא יטיל חיוב מזונות על האמא. זה על אף אם הילדים הנם מעל גיל 6.

מזונות ילדים עו״ד אסתר שלום עורך דין גירושין עורך דין דיני משפחה
זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731

מזונות ילדים – שאלות ותשובות

עד גיל 6, חובה זו מוטלת על האב. אילו מגיל 6 והלאה, ישנו שוויון בנטל. שני ההורים מחויבים להשתתף במזונות הילדים. חלקו של כל אחד מהם יהיה על פי זמני השהות ורמת הכנסתו ביחס להורה האחר.

כן. אין כל הבדל בזכאותו של ילד להורים נשואים למזונות, לבין ילד שהוריו ידועים בציבור.

נכון להיום אין כל הוראת חוק המקנה הקלה כלשהי בחובת המזונות. על כן, תשלומי מזונות הילדים צריכים להמשיך כסדרם. עם זאת נציין כי כמו במצב שגרה, קיימת האפשרות לפנות לבית המשפט ולבקש הפחתת מזונות. ככל שבית המשפט ישוכנע כי מדובר בשינוי מהותי בנסיבות, רשאי הוא לאשר את ההפחתה. באופן זמני או קבוע.

בני הזוג רשאים לקבוע בהסכמה את חיוב המזונות, כאשר זו תעוגן בהסכם מזונות או בהסכם גירושין כולל. לחילופין, אם לא הצליחו הצדדים לגבש הסכמה, יהיה צורך בהגשת תביעת מזונות לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני.

נכון להיום, אין תשובה חד משמעית לשאלה זו, היות שאין תקדים מחייב עדיין בסוגיה. בית המשפט לא התייחס לנושא זה בפסק הדין ובבתי המשפט לענייני משפחה התפתחו גישות שונות.

הדבר תלוי בנסיבות המקרה ועל כן כדאי להיוועץ בעניין זה עם עורך דין לגירושין. כן נאמר כי לכל גורם יש את היתרונות שלו ויש אפוא לשקלל את הנתונים ולבצע את הבחירה המתאימה בכל מקרה לגופו.

כן, בהחלט. החיוב יכול להתבטל רק במקרים בהם ההורים משתכרים שכר זהה או דומה וחולקים את זמני השהות באופן שווה.

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731
דילוג לתוכן