משמורת

סיומו של קשר נישואין אינו דבר קל ובפרט כאשר בני הזוג הקימו משפחה והביאו יחד ילדים לעולם. כאשר מתקבלת החלטה על גירושין, יש לדון בסוגיית משמורת הילדים וזו יכולה להיות מורכבת מאוד. מדוע זה כך וכיצד הליך גישור יכול לעזור? מה עדיף - משמורת מלאה או משמורת משותפת ומהו הקשר בין הסדר המשמורת לבין דמי מזונות הילדים?
משמורת
סיומו של קשר נישואין אינו דבר קל ובפרט כאשר בני הזוג הקימו משפחה והביאו יחד ילדים לעולם. כאשר מתקבלת החלטה על גירושין, יש לדון בסוגיית משמורת הילדים וזו יכולה להיות מורכבת מאוד. מדוע זה כך וכיצד הליך גישור יכול לעזור? מה עדיף - משמורת מלאה או משמורת משותפת ומהו הקשר בין הסדר המשמורת לבין דמי מזונות הילדים?
לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו:

משמרות ילדים - פנייה להליך של גישור

כאשר מערכת היחסים הזוגית עלתה על שרטון, זה אך טבעי שבני הזוג יתקשו להגיע להסכמות בענייני הגירושין, בוודאי בסוגיית משמורת ילדים מלאה או משמורת משותפת. לפני שממהרים להגיש תביעה ולהיכנס להליך משפטי ארוך, יקר ומייגע, כדאי לעצור רגע ולתת הזדמנות להליך גישור. בשנים האחרונות, התבססה התובנה בקרב זוגות מתגרשים כי למרות כל הכעסים והמחלוקות, ניתן להגיע לעמק השווה ולגבש הסכם גירושין אשר יתאים לשני הצדדים שכולל נושאים על משמורת מלאה, משמורת משותפת ומזונות. אף אם ההליך לא ישיג הבנות בכל הסוגיות המשפטיות, היכן שכן גובשה הסכמה, חסכו להם בני הזוג עלויות רבות ועוגמת נפש גדולה המלווה כל הליך משפטי בין בני זוג.

חשוב לציין כי מבחינת החוק, המגשר אינו חייב להיות עורך דין, אך הלכה למעשה, כדי שיוכל הוא לרדת לשורשם של דברים ולהציע לבני הזוג פתרונות רלוונטיים, עליו להיות מומחה בדיני משפחה. לכן, כדאי לפנות לעורך דין מגשר שזהו תחום ההתמחות שלו. תפקידו יהיה להבין את עומקה של המחלוקת, את הסיבות לה ואט אט לקדם את בני הזוג לעבר הפתרון המתאים להם, על פי נסיבותיהם האישיות. 

משמורת ילדים – למה זה מורכב כל כך?

כמעט כל מי שעבר הליכי גירושין יוכל להעיד על כך כי נושא משמורת ילדים הוא הקשה מבין ענייני הגירושין. הילדים הם הדבר היקר ביותר לבני הזוג ובעת פרידה, עולה בהם חשש כי הקשר עמם יפגע. כמו כן, כאשר המשבר בין בני הזוג הוא חריף במיוחד, עולים גם חששות של ניכור הורי. זהו מצב שבו הורה אחד מסית את הילדים נגד ההורה האחר ופועל לניתוקו מחייהם. לצד אלו, כפי שנפרט בהמשך, ישנו גם השיקול הכלכלי, משום שלהסדר המשמורת יש השפעה על החבות של כל צד במזונות. היות שמדובר בנטל כספי משמעותי, יש לדבר משקל רב.

כל אלו גורמים לכל אחד מבני הזוג לגבש את עמדתו לגבי חלוקת זמני שהות וכאשר אין הסכמה בעניין, מתלהטות הרוחות בין הצדדים. אם לא יצליחו להגיע לעמק השווה, הדבר יגיע לכדי תביעה משפטית, אשר יכולה להסלים עוד יותר את היחסים בין בני הזוג, ולהקשות על המשך התפקוד שלהם יחד כהורים.

משמורת מלאה או משמורת משותפת – זאת השאלה!

חלוקת זמני שהות בגירושין תהיה אחת משתיים: משמורת מלאה, בה אחד מההורים מתמנה להורה המשמורן או משמורת משותפת. בה לשני ההורים יש חזקה על הילדים והם שוהים אצל כל אחד מהם מחצית מהזמן, או ביחס דומה מאוד. השאלה איזה מבין שתי האפשרויות היא הטובה יותר מצויה במחלוקת. יש הסבורים כי טובת הילד דורשת בית מרכזי אחד ולכן משמורת מלאה היא הפתרון הנכון, אז הורה אחד הוא המשמורן ומקבל ההחלטות העיקרי. מאידך, יש הסבורים כי משמורת משותפת היא דרך המלך, מתוך גישה כי הילד זקוק לקשר קרוב עם שני הוריו באותה מידה. כן, לשני ההורים יש את הזכות להורות מעורבת ופעילה ומשמורת מלאה אינה מספקת זאת.

 

ומה אומרת על כך מערכת המשפט? גישתה היא שהאם היא ההורה העיקרי והדבר בא לידי ביטוי בראש ובראשונה בחזקת הגיל הרך. על פיה, ילדים עד גיל 6, עוברים אוטומטית, עם פרידת ההורים, למשמורת מלאה של האמא. ישנה מזה שנים מחלוקת מהותית באשר ללגיטימיות של חזקת הגיל הרך. המתנגדים לה טוענים כי בימינו אנו, בהם אבות מעורבים מאוד בחיי ילדיהם, באופן משמעותי יותר מפעם, אין מקום לחזקה זו ויש לתת לכל אב הזדמנות שווה לקבל משמורת מלאה על ילדיו, בכל גיל.

על הקשר בין משמורת משותפת ומזונות

בנוסף לכל השיקולים שתוארו לעיל בעניין המשמורת, בבואם של בני הזוג לקבל החלטה בנושא זה, עומד מולם גם שיקול המזונות. הסיבה לכך היא כי החבות של כל אחד מהם במזונות הילדים תיקבע בין היתר בהתאם לזמני שהות. ככל שהאם קיבלה משמורת מלאה על הילדים, יישא האב ברוב תשלום המזונות, אולם, התמונה משתנה עת שמדובר על משמורת משותפת. ביולי 2017, קבע בית המשפט העליון הלכה חדשה על פיה, כאשר ישנם חלוקה שווה של זמני השהות, חולקים ההורים את חובת המזונות בהתאם ליחס ההכנסות שלהם.

מצב חדש זה התקבל בברכה גדולה על ידי ציבור האבות בישראל, אשר בעבר היה נקלע לקשיים כלכליים עצומים בשל נטל המזונות. מנגד, חידוש זה יצר ביקורת אדירה בקרב אימהות רבות. בין הסיבות המרכזיות לכך היא הטענה כי גברים גרושים יחתרו עתה להסדר של משמורת משותפת ומזונות, לא משום שהם רוצים ומסוגלים לטפל בילדים מחצית מן הזמן, אלא על מנת להקטין את סכום המזונות שיוטל עליהם. קשה לומר כי אין ממש בטיעון זה, אך לצידו ניתן לומר כי ההלכה החדשה תיקנה עוול כלכלי רב שנים משקבעה כי גם אימהות ייקחו חלק בתשלום מזונות ילדיהם וחובה זו אינה מוטלת עוד רק על האב.

למה אנחנו?
award
ניסיון ומקצועיות

אחוזי הצלחה גבוהים, ניסיון עשיר, מקצועיות ללא פשרות ועמידה על זכויות הלקוח.

archery target
השגת מטרות

טיפול משפטי ממוקד ויעיל, בהתאמה אישית ללקוח, לצרכיו ורצונותיו.

shield
מומחיות

מתמחה בדיני משפחה וגירושין ומקפידה להתעדכן בכל שינוי בחוק או בפסיקה.

web hyperlink
שקיפות

אני פועלת מול הלקוח בשקיפות מלאה ומעדכנת אותו בכל שלב בהליך.

parent
יחס אישי

עומדת לצידכם לאורך כל הדרך, אני לשירותכם בכל שאלה או בקשה.

content 360deg
מסירות

מתן מלוא תשומת הלב לכל לקוח, הקשבה ומסירות – אלו הן מילות המפתח.

לקוחות ממליצים
Tamara
Tamara
43 סקירות
קרא עוד
עורכת דין אסתר שלום מקצועית מאוד וקשובה
Nisim Cohen
Nisim Cohen
13 סקירות
קרא עוד
עורכת דין נפלאה, שירות מעולה והכי חשוב - יודעת את העבודה בצורה מושלמת!
Lior dan
Lior dan
281 סקירות
קרא עוד
גירושין זה לא דבר קל במיוחד שיש ילדים בתמונה. אני מודה לעורכת דין אסתר שלום על כל סיוע וניסיון להקל על התהליך, חייב לציין שהיו רגעים שחשבתי שאסתר לוקחת את מצבי כמקרה אישי שלה.
עידו ברוך
עידו ברוך
33 סקירות
קרא עוד
אני רוצה להמליץ לכם בחום על משרד עורכי הדין המקצועי של אסתר, אחריי שהבנתי שיש המון עורכי דין ומעט מאוד יחס אישי ומקצועיות בתחום עורכי הדין מצאתי את אסתר שלום אשר טיפלה בי מא-ת בצורה הטובה ביותר.
אורן קמש
אורן קמש
42 סקירות
קרא עוד
עו"ד מאד עיניינית מבינה עניין מקצוענית. אחוזי הצלחה גבוהים !
liliy suhar
liliy suhar
12 סקירות
קרא עוד
עו"ד שלום ביצעה את עבודתה במסירות אין קץ במהלך תקופה לא פשוטה בחיי. תודה רבה על המקצועיות, התמיכה והרגישות שהפגנת.
הקודם
הבא
זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731

משמורת – שאלות ותשובות

במשמורת מלאה אחד ההורים מתמנה למשמורן יחיד והילדים שוהים עמו מרבית הזמן. בשל חזקת הגיל הרך, בעת גירושין, תינתן המשמורת בדרך כלל לאם. משמורת משותפת משמעה כי ההורים חולקים את זמני השהות באופן שווה ומעמדם לגבי גידול הילדים וקבלת ההחלטות בגינם הוא זהה.

חזקה זו קובעת כי בעת פרידת ההורים, ילדים עד גיל 6, עוברים באופן אוטומטי למשמורת מלאה של האם, אלא אם הגיעו הצדדים להסכמה אחרת, למשל משמורת משותפת. לחילופין, האב הוכיח כי האם איננה כשירה להיות ההורה המשמורן.

כאשר מדובר בתופעה שחוזרת על עצמה, ניתן לפנות לבית המשפט על מנת שיצמצם את זמני השהות של ההורה המפר. כן, ניתן לחייבו בקנס על כל הפרה שכזו ואף בתשלום פיצוי להורה האחר, בגין הנזק שהפרת זמני השהות גרמה לו.

בפני בני הזוג עומדת הבחירה האם להגיע להסכמה ביניהם בעניין משמורת הילדים, או להגיש תביעה לאחת מן הערכאות, על מנת שהיא תכריע בסוגיה.

בפני בני הזוג עומדת הבחירה האם להגיע להסכמה ביניהם בעניין משמורת הילדים, או להגיש תביעה לאחת מן הערכאות, על מנת שהיא תכריע בסוגיה.

לכל הסדר יש את היתרונות שלו. משמורת מלאה משמעה, כי לילדים יש בית מרכזי אחד וישנו הורה אחד המקבל את מרבית ההחלטות לגביהם. יש הסבורים כי מצב זה מעניק לילדים תחושה של יציבות טובה יותר ממשמורת משותפת. מנגד, חלוקה שווה של זמני השהות מאפשרת לשני ההורים להיות מעורבים בחיי הילדים ולשמור איתם על קשר קרוב באותה מידה.

הסדר המשמורת משפיע באופן ישיר על החיוב בתשלום מזונות הילדים. אם הם נמצאים במשמורת מלאה של האם, הרי שהאב יישא בנטל המזונות. אולם, אם ההורים חולקים את החזקה על הילדים, אזי שניהם נושאים בתשלום מזונות הילדים בהתאם ליחס הכנסותיהם.

כן, היות שכל נושא הנוגע לילדים לעולם אינו אבסולוטי. אולם התנאי לשינוי הוא כי חל שינוי מהותי בנסיבות, למשל, כאשר יש הפרה מתמשכת מצד אחד ההורים של  זמני השהות.

קראו עוד על משמורת

משמורת ילדים בהליכי גירושין

משמורת ילדים בהליכי גירושין

אנו חיים בעולם ובעידן די משונים צריך לומר, הוא מאופיין בעלייה של הטכנולוגיה, של הציוד הרפואי מציל החיים והכפר הגלובלי,...

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

כאשר לזוג גרוש יש ילדים, המצב השכיח הוא שישנו הורה אחד שהוא "משמורן ראשי", והורה שני שנחשב ל"הורה מבקר". המשמורן...

זכויות הילד

זכויות הילד

אחד השינויים הדרמטיים שעברה החברה האנושית הוא היחס שלה לילדים. עד המאה ה - 17 נהגו לראות בילדים כרכוש של...

מהי משמורת משותפת ומהם תנאים לקיומה

מהי משמורת משותפת ומהם תנאים לקיומה

כאשר זוג עם ילדים מחליט להתגרש, סוגיית המשמורת הינה רגישה וחשובה עבור בני הזוג וכמובן עבור ילדיהם. הדין היום מאפשר...

הקשר בין משמורת ומזונות

הקשר בין משמורת ומזונות

שתי סוגיות אלו עומדות במרכזו של כל הליך גירושין: משמורת ומזונות. בעוד שבעבר, לא היה קשר הדוק בין השתיים, מאז...

שינוי משמורת ילדים

שינוי משמורת ילדים

כאשר זוג הורים נפרד, ניתן לקבוע את משמורת הילדים לפי שני סוגים: משמורת יחידנית מלאה, שבה הילדים גדלים דרך קבע...

משמורת זמנית

משמורת זמנית

כאשר הורים לילדים משותפים נפרדים זה מזה, יש לקבוע, בין היתר, גם מי מהם יחזיק באופן זמני במשמורת על הילדים...

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731