סרבנות גט

לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו:

הידעתם? מדי שנה יש בישראל מאות גברים ונשים מסורבי ומסורבות גט. זאת בשל הכלל ההלכתי על פיו גט חייב להינתן בהסכמת שני בני הזוג. משכך, אם אחד הצדדים מסרב למתן או לקבלת הגט, הוא למעשה כובל את הצד השני בתוך קשר הנישואין. מהן הסיבות לסרבנות גט? מהי המשמעות שלה עבור הגבר או האישה? ואלו כלים נותנת מערכת המשפט למסורבי גט?  

מהי סרבנות גט ומה ניתן לעשות?

על פי דין תורה, קשר נישואין בין בני זוג יהודים פוקע במתן גט. ההלכה קובעת כי הגט יינתן בהסכמת שני הצדדים. לכן, אם אחד מהם מסרב, בית הדין הרבני לא יתיר את קשר הנישואין אלא במקרים חריגים. הדעה הרווחת בקרב הציבור היא כי סרבנות גט היא בעיקר מצד גברים. אולם למעשה, על פי נתוני הרבנות, בשנים האחרונות יש מספר שווה של סרבניות גט. לעיתים הוא אף גבוה יותר מזה של סרבני הגט הגברים. כעת עולה השאלה מה מניע גבר או אישה להביע סירוב לגט. כלומר, מדוע שאדם ירצה לכפות על בן או בת הזוג שלו להישאר בקשר הנישואין?

הכלי המרכזי נגד סרבנות גט הוא פנייה לבית הדין הרבני בבקשה כי יפעיל את סמכותו להטיל סנקציות על סרבן או סרבנית הגט. במסגרתה, רשאי הוא בין היתר להטיל עיקולים. רשאי להכריז על סרבן הגט כלקוח מוגבל בבנק, להטיל צו עיכוב יציאה מהארץ ואף להורות על מאסרו עד שישנה את דעתו ויסכים לגט. כמו כן, קיימת אפשרות להגיש תביעה נזיקית בגין סרבנות גט אל בית המשפט לענייני משפחה. שני הכלים המשפטיים הללו נועדו להוות תמריץ לסרבני הגט לסגת מסירובם. לעיתים הם מגשימים את מטרתם. עם זאת, חשוב לומר כי הדרך יכולה להיות ארוכה ולא פשוטה. לכן חשוב מאוד כי אישה מסורבת גט או גבר מסורב גט יהיו מיוצגים על ידי עורך דין לגירושין מנוסה ומקצועי אשר יפעל למצות את כל האפשרויות המשפטיות כדי לחלצם מסטטוס זה.

נשמח להיות בקשר

הסיבות לסירוב לגט?

על פניו, ניתן היה לחשוב כי סירוב לגט נובע מתוך אהבה לצד השני ורצון לשקם את הקשר הזוגי. אולם המציאות מלמדת כי ההפך הוא הנכון. למעשה, המניע העיקרי לסרבנות גט נובע מתוך צורך של שליטה או רצון לפגוע בבן או בת הזוג. ככל הנראה על כך שהם אינם מעוניינים עוד בקשר הנישואין. כמו כן, לעיתים, סרבנות גט משמשת את סרבן הגט כטקטיקה לקבל את מבוקשו בהליך הגירושין. כלומר, כניעה של הצד השני לתנאים שלו בחלוקת הרכוש או דמי המזונות, תמורת קבלת הגט.

גבר מסורב גט

מלבד הפגיעה המובהקת בזכות לכבוד ובזכותו של כל אדם לבחור למי הוא רוצה להיות נשוי ועם מי לחיות את חייו, לסרבנות גט ישנן השלכות כבדות משקל נוספות. כאשר הגבר מסורב גט, בית הדין הרבני בדרך כלל ימשיך לחייב אותו בתשלום מזונות אישה. זוהי חובה מן הדין העברי. על פיה כל עוד בני הזוג נשואים, מחויב הבעל לדאוג לכל צרכיה של אשתו. ההיגיון מחייב כי אישה סרבנית גט תאבד את זכאותה למזונות. זה משום שהיא כובלת את הבעל בקשר הנישואין בניגוד לרצונו. אך אין כך הדבר.

אישה מסורבת גט

המשמעות של סרבנות גט עבור האישה שונה מזו של הגבר. על פי ההלכה, אישה נשואה אשר מקיימת קשר זוגי עם גבר אחר, תוכרז כמורדת. כל היא תאבד את זכאותה למזונות. כן, אם היא תביא ילד לעולם מגבר שאיננו בעלה, היא מסתכנת בכך כי הוא יוכרז כממזר, על כל ההשלכות ההלכתיות שבדבר. נציין, כי, בשונה מאישה מסורבת גט, על גבר מסורב גט לא חל כל איסור הלכתי לנהל קשר עם אישה אחרת. הוא אף יכול לקבל היתר להינשא מחדש.

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731

סרבנות גט – שאלות ותשובות

על פי הדין העברי, קבלת גט, המתירה את קשר הנישואין בין בני זוג יהודים, מחייבת את הסכמתם של שני בני הזוג. סרבנות גט היא אפוא מצב שבו אחד מהצדדים מתנגד ובכך כובל הוא את הצד השני בברית הנישואין.

לרוב, המניע הוא קנטרני ונועד לפגוע בבן או בבת הזוג, בשל משבר היחסים והרצון להתגרש. כמו כן, לעיתים מדובר בשימוש סרבנות כטקטיקה של הסרבן או הסרבנית, לקבל את מבוקשם בהליך הגירושין.

בתי הדין הרבניים רשאים להטיל סנקציות שונות ומגוונות על סרבני גט, ביניהן, עיקולים כספיים, הגבלה על אפשרות יציאה מהארץ, הגבלה על קבלה או החזקה של  רישיון נהיגה, הכרזה על סרבן או סרבנית הגט כלקוחות מוגבלים אשר לא יכולים להחזיק כרטיס אשראי או למשוך שיקים ועוד.

כן. בית הדין הרבני מוסמך להורות על מאסרם של סרבני גט, אולם לרוב, יעשו בה שימוש רק לאחר שיתר הסנקציות לא הועילו. יש לציין, כי בתי הדין הרבניים אינם מורים על מאסר של נשים סרבניות גט, אלא על גברים בלבד.

אכן. לפני מספר שנים, הכירו בתי המשפט לענייני משפחה בסרבנות גט כעילה נזיקית ברת פיצוי, מתוך הבנה כי אין הצדקה לכלוא אדם בקשר שהוא אינו רוצה בו וכי הנפגע זכאי לפיצוי בגין מעשה זה. סכומי הפיצויים שנפסקים בתביעות אלו משתנים בהתאם לנסיבות המקרה ובין היתר על פי התנהגות הצדדים, כמה זמן נמשכת סרבנות הגט, מידת השפעתה על חייו של מסורב/ת הגט ועוד.

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731
דילוג לתוכן