עריכת צוואה אסתר שלום משרד עורכי דין

עריכת צוואה

לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו:

052-970-6731

תוכן עניינים

לאורך חיינו, אנו שואפים לצבור רכוש ונכסים על מנת להבטיח לנו ולבני המשפחה שלנו עתיד כלכלי טוב. לצורך כך, אנו מטפחים קריירה, מקימים עסקים, דואגים לחסכונות ועוד. בד בבד, ישנו צעד אחד חשוב נוסף שעלינו לעשות והוא עריכת צוואה.

עריכת צוואה – למה זה חשוב?

פעולה זו נועדה בראש ובראשונה להבטיח את קיום רצוננו באשר לרכוש שצברנו במהלך החיים. כלומר, באמצעות הצוואה אנו בוחרים מי יהיו היורשים שלנו. יתרה מזאת, נוכל לקבוע מי מן היורשים יירש נכס ספציפי ולכך יכולה להיות חשיבות סנטימנטלית או כלכלית גדולה. בהעדר צוואה, רצוננו האישי בעניין זה לא יבוא לידי ביטוי, משום שאז יחול ההסדר האחיד הנקרא ירושה על פי דין. במסגרתו החוק ירושה וצוואות הוא זה הקובע את סדר היורשים והוא מגדיר את חלקו של כל יורש בעזבון באופן כללי בלבד ואינו מייחס נכסים מסוים ליורשים ספציפיים. בנוסף לכך, צוואה ערוכה היטב, אשר אינה מותירה פתח למחלוקות פרשניות, יכולה לצמצם באופן משמעותי את הסיכון לסכסוך ירושה בין בני המשפחה. למותר לציין, כי כל אחד מאיתנו מבקש למנוע מצב שבו בן הזוג, הילדים או האחים ייקלעו לסכסוך מר לאחר מותו.

כללים לכתיבת צוואה

רבים בוחרים לערוך צוואה או צוואה הדדית על מנת למנוע סכסוכים עתידיים בין היורשים. כאמור, כאשר צוואה ערוכה נכון, אנו מגדילים את הסיכוי כי היא תתממש בסופו של יום. כמובן, מקטינים את הסיכון לערעורים.  איך עושים זאת? להלן מספר כללים:

  1. לשון צווי. יש להקפיד על לשון ציווי בצוואה. זה כדי להבהיר כי מדובר בהוראות על פיהן המצווה מורה להעביר את רכושו אל יורשיו ולא בבקשות, שאין חובה חוקית לציית להן.
  2. ניסוח נהיר. ככל שהצוואה מנוסחת באופן ברור וחד משמעי, כך קטן הסיכוי לחילוקי דעות פרשניים ולסכסוכי ירושה. אז, אנו דואגים לא רק לשלמות המשפחה אלא גם מבטיחים כי הצוואה תצא לפועל והעזבון בדיוק כפי שקבענו בצוואה.
  3. פרטי היורשים. חשוב מאוד לרשום באופן מדויק את פרטי היורשים. זה על מנת שלא יתעורר ספק למי התכוון המנוח להוריש את רכושו.
  4. לכלול את כל הנכסים. בעת עריכת צוואה, יש להקפיד לכלול את כל נכסיו של המוריש. יש לציין את פרטיהם המלאים.
  5. כללי הצוואה. ישנם כמה סוגי צוואות. לכל אחת יש סט כללים משלה שיש לעמוד בו כדי לשמור על תוקפה המשפטי.

עורך דין לצוואה

אם קיבלתם החלטה על עריכת צוואה, יש לפנות לעורך דין שזהו תחום המומחיות שלו אשר ינסח עבורכם צוואה המשקפת את רצונותיכם ומותאמת לצרכים האישיים שלכם. עורך הדין יסביר אודות המשמעויות המשפטיות של צעד זה. הוא ייתן מענה לכל ההיבטים הרלוונטיים ויקפיד כי הצוואה תהיה ערוכה באופן נהיר, מסודר ועל פי כל הכללים. כמו כן, ככל שיתרחשו בעתיד שינויים בהיקף הנכסים ו/או בזהות היורשים, תוכלו לפנות לעורך הדין על מנת שיערוך צוואה חדשה המתאימה למצב החדש. עוד נציין, כי באפשרותכם להפקיד את הצוואה אצל עורך הדין. וכך להיות שקטים כי הנה במקום בטוח.

שתפו את המאמר לחברים:
Email
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Facebook

כתבות נוספות בנושא

צוואה הדדית

בצוואה הדדית שני המצווים, בעודם בחיים, קובעים הוראות משותפות למצב בו אחד מהם ילך מן העולם. זהו בעצם הסכם בין

קרא עוד »

דיני ירושה

דיני ירושה משתייכים במדינת ישראל לענף הדין האזרחי. הם מסדירים את נושאי הירושות והצוואות בקרב נפטרים וקרוביהם. חוק הירושה קובע

קרא עוד »

מימוש צוואה

מימוש צוואה הוא למעשה שלב "הוצאה לפועל" של רצון המת, שקבע בצוואה כיצד יחולק רכושו ולמי אחרי מותו. מהי הדרך

קרא עוד »

מס ירושה

מס ירושה הוא מיסוי שמוטל על כספים, נכסים ורכוש שהועברו ליורשים ובגובה אחוז מסוים מתוך שווי הירושה הכולל. מס ירושה

קרא עוד »

חובות העיזבון

כאשר אדם הולך לעולמו, מקובל בדרך כלל לחשוב על עזבונו בהקשר לנכסים והכספים שהוא הותיר אחריו. אולם, לא פעם קורה

קרא עוד »

מנהל עיזבון

  תפקיד מנהל העיזבון הינו לנהל את נכסי העיזבון כאשר היורשים לפי הדין או הצוואה אינם יכולים לעושות זאת בעצמם

קרא עוד »
דילוג לתוכן