צו ירושה

לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו:

צו ירושה הוא מסמך משפטי דקלרטיבי. הוא נדרש לצורך חלוקת ירושה בהעדר צוואה. קבלת צו ירושה מצריכה הגשת בקשה בכתב לרשם לענייני ירושה או לבית הדין הרבני. ככלל שלא הוגשה התנגדות למתן הצו, מדובר בהליך של כחודשיים בממוצע. עם קבלת הצו, יוכלו היורשים לחלק ביניהם את נכסי העזבון.

מהו צו ירושה?

בעת פטירתו של אדם שלא הותיר אחריו צוואה, יש צורך בקבלת צו ירושה. זה על מנת לחלק את העזבון בין היורשים. כך ניתן להסדיר באופן חוקי את העברת הבעלות בנכסים של המנוח אל היורשים שלו. כיצד יודעים מיהם יורשיו של אדם שנפטר? מה אם הוא לא ערך צוואה ובה מנה את יורשיו? ובכן, בהעדר צוואה, יחול הסדר הנקרא ירושה על פי דין. במסגרתו, זהות היורשים וחלקו של כל אחד מהם ברכוש, נקבעים בחוק. שם ישנו הסדר ירושה אשר יחול בכל מצב שבו אדם נפטר ללא שערך צוואה. על פיו, הראשונים לרשת אדם שנפטר ללא צוואה, הם בן או בת הזוג והילדים.

נשמח להיות בקשר

הגשת בקשה לצו ירושה

על מנת שהיורשים יוכלו לקבל את הצו, עליהם להגיש בקשה בכתב, בצירוף המסמכים הדרושים לאחד מאלו: הרשם לענייני ירושה או בית הדין הרבני. מרבית הבקשות מוגשות אל הרשם לענייני ירושה. זה בין היתר משום שסוגיה זו יכולה להיות מטופלת על ידי בית הדין הרבני, רק בהסכמתם של כל היורשים לכך. לעומת זאת, יורש המגיש בקשה לרשם לענייני ירושה, אינו צריך לקבל הסכמה שכזו. כל שעליו לעשות הוא למסור ליתר היורשים הודעה בכתב על כך שהוא הגיש את הבקשה כאמור. בהעדר התנגדויות למתן צו ירושה, משך הטיפול בבקשה אורך בדרך כלל סביב חודשיים.

התנגדות לירושה

במסגרת ההליך של בקשה לצו ירושה, הרשם לענייני ירושה מפרסם הודעה על כך בעיתון יומי. זאת על מנת לאפשר לכל אדם בעל עניין, להגיש התנגדות למתן הצו. כך למשל, אם ישנו יורש נוסף אשר לא נמנה בבקשה, או שמא ברשותו של אותו אדם צוואה של המנוח. אז, עזבונו צריך להיות מחולק בהתאם לקבוע בצוואה ולא על פי הסדר הירושה שבדין. ככל שהוגשו התנגדויות למתן הצו, הרשם יעביר את הטיפול בבקשה אל בית המשפט לענייני משפחה. הוא זה אשר ידון בהתנגדות במעמד שני הצדדים ויכריע בה. היות שמדובר בהליך משפטי שתוצאותיו בעלות משמעות כלכלית רבה, חשוב כי שני הצדדים יהיו מיוצגים על ידי עורך דין המתמחה בדיני ירושה.

העברת הנכסים על שם היורשים

לאחר שניתן צו ירושה, יוכלו היורשים לממש את העזבון ולהעביר את הנכסים לבעלותם. לעניין זה נציין, כי כיום נשלחים צווי הירושה באופן ממוחשב לגורמים רבים, ביניהם  בנקים, חברות ביטוח ולשכת המקרקעין (טאבו). בכך מקל הדבר מאוד על הליך העברת הנכסים לבעלות היורשים, היות שהם אינם נדרשים עוד להציג בפני הגורם המחזיק בנכס את הצו באופן פיזי וזה כאמור מופיע במחשביהם של הגופים השונים באופן אוטומטי.

מתי נדרש צו קיום צוואה?

אנשים רבים בוחרים לערוך צוואה במהלך חייהם, על מנת שיוכלו לקבוע בעצמם, למי הם היו רוצים להוריש את רכושם. בעת פטירתו של מי שערך צוואה, יורשיו ידרשו לקבל צו קיום צוואה, המעניק תוקף משפטי לצוואתו של המנוח. כך ניתן לחלק את העזבון בין היורשים, באותו האופן בדיוק שתיארנו לעיל, כפי שנעשה עם צו ירושה. אלא שכאן, הנכסים יחולקו בהתאם לקבוע בצוואה ולא על פי סדר הירושה שבחוק. חשוב לציין שהיורשים יכולים להגיש בקשה להתנגדות לצוואה

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731

צו ירושה – שאלות ותשובות

זהו מסמך משפטי שבאמצעותו ניתן לחלק את ירושתו של אדם אשר נפטר ללא צוואה. הוא דקלרטיבי, כלומר הוא אינו יוצר את זכות הירושה, אלא רק מצהיר על זהות היורשים וחלקם בעזבון.

באפשרותם של היורשים לבחור האם להגיש את הבקשה אל הרשם לענייני ירושה, או אל בית הדין הרבני.

צו קיום צוואה נדרש, כשמו, כדי לקיים את הצוואה. בעוד שצו ירושה נדרש כאשר המנוח לא ערך צוואה. הבדל נוסף הוא כי הגשת בקשה לקבלת צו קיום צוואה, ניתן להגיש רק לרשם לענייני ירושה ואילו בצווי ירושה רשאים לטפל גם בית הדין הרבני.

בהעדר התנגדויות מצד מי מהציבור, או החלטה של האפוטרופוס הכללי להתערב בנושא, קבלת הצו אורכת בדרך כלל בין חודש לחודשיים. כמובן שיכולים להיות עיכובים בהתאם לעומס בו מצויה לשכת הרשם לענייני ירושה המטפלת בבקשה.

היורשים רשאים להגיש את הבקשה לצו ללא עורך דין. עם זאת, לרוב, בהעדר ידע בתחום זה, הטיפול בבקשה יכול להתעכב מאוד. זה בשל פרטים או מסמכים חסרים. בשל הצורך לקבל את הצו בהקדם האפשרי, כדאי אפוא להיעזר בעורך דין מומחה בתחום צוואות וירושות. אי מקצוע אשר הגיש מאות בקשות מסוג זה. הוא יוכל לטפל בבקשה באופן היעיל ביותר.

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731
דילוג לתוכן