גט

קשר הנישואין בין בני זוג יהודים יפקע עם מתן גט על ידי בית הדין הרבני. לשם כך, על מי מהם, או שניהם יחד בהסכמה, להגיש תביעה לגירושין ברבנות ולהוכיח את קיומה של עילה לגירושין. ההלכה היהודית קובעת כי גט חייב להינתן בהסכמת שני בני הזוג ולמרבה הצער, ישנם לא מעט מקרים של סרבנות גט.
גט
קשר הנישואין בין בני זוג יהודים יפקע עם מתן גט על ידי בית הדין הרבני. לשם כך, על מי מהם, או שניהם יחד בהסכמה, להגיש תביעה לגירושין ברבנות ולהוכיח את קיומה של עילה לגירושין. ההלכה היהודית קובעת כי גט חייב להינתן בהסכמת שני בני הזוג ולמרבה הצער, ישנם לא מעט מקרים של סרבנות גט.

גט או התרת נישואין –

לרוב, ההחלטה על גירושין מתקבלת על ידי שני בני הזוג, אשר מרגישים כי הם אינם רוצים עוד לחיות יחד. אולם אף אם מדובר על רצון חד צדדי, בדרך כלל, הצד השני לא יסרב למתן גט וכאן ממשיכים לסידור גט בבית הדין הרבני או לחילופין התרת נישואין בבית המשפט לענייני משפחה. זאת מתוך ההבנה כי אין כל טעם ובוודאי אין כל הוגנות בלכבול אדם לנישואים שהוא אינו רוצה בהם. סרבנות גט היא החריג של הכלל, תופעה שבמסגרתה, מתנגד אחד מן הצדדים לגירושין ומסרב לתת או לקבל גט. על פי דין תורה, גט חייב להיות מוסכם על שני הצדדים ולא ניתן ככלל, לכפות אותו מחשש כי הוא יהיה גט מעושה שאינו תקף על פי ההלכה. כפי שנראה להלן, החוק נתן בידי סרבני גט שני כלים משפטיים להתמודד עם מצב זה. האחד, לפנות לבית הדין הרבני בבקשה להטלת סנקציות על בן הזוג הסרבן. השני, להגיש תביעה כספית בבית המשפט לענייני משפחה. 

על סרבנות גט והשלכותיה - סנקציות נגד סרבני גט

בית הדין הרבני מוסמך לנקוט במגוון של סנקציות נגד סרבני גט, על מנת להרתיע אותם ולגרום להם להסכים למתן או קבלת הגט. בין היתר, רשאי בית הדין הרבני להטיל עיקולים כספיים על סרבני גט, למשל, עיקול משכורת ועיקול עו"ש. כן, יכול הוא להוציא צו עיכוב יציאה מן הארץ, אשר ימנע יציאה לחו"ל לכל צורך שהוא. בנוסף לזאת, בתי הדין הרבניים רשאים להטיל על סרבני גט עונש מאסר, ממנו ישוחררו רק כאשר יסכימו לגט. אולם, בשל הרצון לשלום בית ובשל החשש לגט מעושה, בית הדין הרבני אינו ממהר להפעיל את הסמכויות הללו. כן, ישנם מקרים בהם גם הפעלתן של הסנקציות הללו אינה מביאה את סרבני הגט לחזור בהם מסירובם. כלי משפטי נוסף להתמודדות עם תופעה זו היא הגשת תביעת נזיקין בגין סרבנות גט.

קבלת פיצוי כספי בגין סרבנות גט

בעל או אישה מסורבי גט רשאים לפנות לבית המשפט לענייני משפחה ולהגיש  תביעה כספית בשל סרבנות גט. במסגרתה, ידרשו מבני הזוג פיצוי כספי עבור הנזק שגרמה וגורמת סרבנותם לגט. תביעות נזיקין יכולות להתבסס על נזק ממוני, הוא הנזק הפיזי, שניתן לכמת אותו בקלות. כך למשל בתביעות בגין רשלנות רפואית שם נגרמו פגיעות פיזיות למטופל. כן, תביעה נזיקית יכולה להתבסס על נזק נפשי וכך הוא במקרה דנן. תביעת נזיקין בגין סרבנות גט מוגשת בשל פגיעה באוטונומיה של מסורב או מסורבת הגט, אשר אינם יכולים לחיות את חייהם באופן חופשי, בשל סרבנות הגט. עוגמת נפש, פגיעה בכבוד האדם ותחושות של עלבון והשפלה, גם אלו נכללות בתביעות מסוג זה. גובה הפיצוי שייפסק, תלוי בנסיבותיו של המקרה ובעיקר בשאלה האם סרבנות הגט אכן מנעה מהתובע או מהתובעת, להמשיך הלאה בחייהם ולקיים זוגיות חדשה.

התרת נישואין בבית המשפט לענייני משפחה

בישראל חיים זוגות נשואים רבים שאינם בני אותה דת, למשל, גבר נוצרי אשר נישא לאישה יהודייה. כאשר זוגות אלו מעוניינים להתגרש, לא יוכלו לפנות לבית הדין הרבני ואף לא לבית הדין הנוצרי. זאת משום שערכאות אלו מטפלות בהליכי הגירושין של בני זוג בני אותה דת. על כן, ההליך המשפטי עבור זוגות אלו נקרא התרת נישואין והוא מתקיים בבית המשפט לענייני משפחה. הליך זה רלוונטי גם עבור זוגות בהם אחד מבני הזוג הוא חסר דת. מלבד השוני באופן פקיעתה של ברית הנישואין, מדובר בהליך גירושין רגיל במסגרתו יש לטפל בסוגיות של חלוקת רכוש, משמורת ומזונות. כאשר בני הזוג הגיעו להסכמה בענייני הגירושין יוכלו להגיש יחד עם הבקשה להתרת נישואין גם הסכם גירושין אשר יקבל תוקף של פסק דין. בהעדר הסכמה בין הצדדים, יידרשו הם להגיש תביעות משפטיות בנושאים השונים, כאמור, כמו בכל הליך גירושין רגיל.

סידור גט בבית הדין הרבני

ענייני נישואין וגירושין בישראל מצויים בסמכותם של בתי הדין הדתיים. לכן, כאשר בני זוג יהודים רוצים להתגרש, עליהם לפנות לבית הדין הרבני לצורך סידור גט בבית הדין הרבני. בני הדת המוסלמית יפנו לבית הדין השרעי וכיו"ב. בתי הדין הרבניים דורשים מצד בני הזוג להוכיח את קיומה של עילה לגט, כאשר ישנן עילות שונות לגברים ולנשים. גט חייב להינתן על פי ההלכה היהודית, בהסכמת שני בני הזוג ומשכך, קיימת התופעה של סרבנות גט, בה התנגדותו של אחד מהצדדים לגירושין, תותיר את ברית הנישואין על כנה. יודגש, כי גם כאשר בני הזוג נישאו בנישואים אזרחיים, כל עוד שניהם יהודים, הליך הגירושין יתקיים ככלל, ברבנות. חשוב לציין, כי סידור הגט הוא עניין שבסמכות בלעדית של בית הדין הרבני ולכן לא ניתן לפנות בעניין זה אל בית המשפט לענייני משפחה. זאת בשונה מיתר ענייני הגירושין המצויים בסמכות מקבילה של שתי הערכאות כגון: משמורת הילדים, מזונות וחלוקת הרכוש.

למה
award
ניסיון ומקצועיות

אחוזי הצלחה גבוהים, ניסיון עשיר, מקצועיות ללא פשרות ועמידה על זכויות הלקוח.

archery target
השגת מטרות

טיפול משפטי ממוקד ויעיל, בהתאמה אישית ללקוח, לצרכיו ורצונותיו.

shield
מומחיות

מתמחה בדיני משפחה וגירושין ומקפידה להתעדכן בכל שינוי בחוק או בפסיקה.

web hyperlink
שקיפות

אני פועלת מול הלקוח בשקיפות מלאה ומעדכנת אותו בכל שלב בהליך.

parent
יחס אישי

עומדת לצידכם לאורך כל הדרך, אני לשירותכם בכל שאלה או בקשה.

content 360deg
מסירות

מתן מלוא תשומת הלב לכל לקוח, הקשבה ומסירות – אלו הן מילות המפתח.

לקוחות
Tamara
Tamara
43 סקירות
קרא עוד
עורכת דין אסתר שלום מקצועית מאוד וקשובה
Nisim Cohen
Nisim Cohen
13 סקירות
קרא עוד
עורכת דין נפלאה, שירות מעולה והכי חשוב - יודעת את העבודה בצורה מושלמת!
Lior dan
Lior dan
281 סקירות
קרא עוד
גירושין זה לא דבר קל במיוחד שיש ילדים בתמונה. אני מודה לעורכת דין אסתר שלום על כל סיוע וניסיון להקל על התהליך, חייב לציין שהיו רגעים שחשבתי שאסתר לוקחת את מצבי כמקרה אישי שלה.
עידו ברוך
עידו ברוך
33 סקירות
קרא עוד
אני רוצה להמליץ לכם בחום על משרד עורכי הדין המקצועי של אסתר, אחריי שהבנתי שיש המון עורכי דין ומעט מאוד יחס אישי ומקצועיות בתחום עורכי הדין מצאתי את אסתר שלום אשר טיפלה בי מא-ת בצורה הטובה ביותר.
אורן קמש
אורן קמש
42 סקירות
קרא עוד
עו"ד מאד עיניינית מבינה עניין מקצוענית. אחוזי הצלחה גבוהים !
liliy suhar
liliy suhar
12 סקירות
קרא עוד
עו"ד שלום ביצעה את עבודתה במסירות אין קץ במהלך תקופה לא פשוטה בחיי. תודה רבה על המקצועיות, התמיכה והרגישות שהפגנת.
הקודם
הבא
זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731

גט –

סידור הגט נמצא בסמכות ייחודית ובלעדית של בית הדין הרבני ולכן, יש לפנות אליו, על ידי הגשת תביעה למתן או קבלת גט.

כן. בניגוד לדעה הרווחת, גם זוג שלא נישא דרך הרבנות, יתגרש בבית הדין הרבני. זאת כל עוד שני בני הזוג יהודים. זאת אלא, אם הם אינם רוצים להינשא בעתיד בנישואים דתיים. במקרה כזה, הם יוכלו להתגרש במדינה בה הם התחתנו, להציג את תעודת הגירושין במשרד הפנים בשובם ארצה ולהירשם כגרושים.

זהו למעשה הליך גירושין עבור בני זוג שאינם בני אותה דת. למשל, גבר יהודי ואישה נוצרייה, או אישה יהודייה וגבר מוסלמי. כן הליך זה נועד לחסרי דת. לצורך כך, על בני הזוג להגיש בקשה להתרת נישואין בבית המשפט לענייני משפחה.

על פי ההלכה, גט חייב להינתן בהסכמתם של שני בני הזוג. סרבנות גט על כן, היא מצב שבו מסרב הבעל לתת גט לאישה, או סירובה של האישה לקבל גט מן הבעל.  

הטיפול בכל מקרה כזה ייעשה בהתאם לנסיבות העניין. כך למשל, ניתן לפנות לבית הדין הרבני, בבקשה כי יטיל סנקציות על סרבן הגט. ניתן לנהל משא ומתן מחודש על תנאי הגירושין כדי לנסות ולהביא את הצד השני לסגת מסירובו. כן קיימת האפשרות גם להגיש תביעה נזיקית נגד סרבן הגט בבית המשפט לענייני משפחה.

על פי ההלכה, הגבר יוכל לדרוש גט מאשתו, בין היתר כאשר הוכיח ניאוף, קרי כי אשתו קיימה קשר אינטימי עם גבר אחד. האישה תוכל לדרוש גט מבעלה למשל כאשר הוא אינו רוצה או יכול (אימפוטנציה) לקיים עמה יחסי מין.

כן, על ידי הגשת תביעה נזיקית לבית המשפט לענייני משפחה. אם התביעה תתקבל, ייפסק פיצוי לבן או בת הזוג, בהתאם לנסיבות המקרה. בין היתר בוחן בית המשפט את הסיבות לסרבנות, את משכה, כמה היא השפיעה על חיי התובע/ת ועוד.

גט

תביעת נזיקין בגין סרבנות גט

תביעת נזיקין בגין סרבנות גט

בתי המשפט לענייני משפחה הכירו לפני מספר שנים בסרבנות גט כעילה נזיקית שניתן לקבל בגינה פיצוי כספי. הסיבה המרכזית לכך...

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731