הסכם ממון בין בני זוג טרום נישואין אסתר שלום משרד עורכי דין

הסכם ממון בין בני זוג טרום נישואין

זוגות אשר מבקשים למנוע סכסוכים ארוכים וקשים במקרה שיגיעו למצב של גירושין, יכולים להקל על עצמם בדרך פשוטה ביותר – חתימה על הסכם ממון בין בני זוג בטרם הם נישאים. להסכם ממון שנחתם לפני הנישואין יש יתרונות רבים, אך עדיין זוגות רבים מעדיפים לוותר עליו – מדוע? את התשובות לכל השאלות תמצאו כאן.

מהו הסכם ממון בין בני זוג טרום נישואין?

הסכם ממון בין בני זוג הוא הסכם משפטי שנוצר לפני הנישואין וחתומים עליו שני בני הזוג. מטרת ההסכם היא להסדיר מלכתחילה נושאים שונים הקשורים למערכת היחסים בין בני הזוג בטרם הנישואין הבשילו, על מנת לחסוך קשיים רבים בהמשך, במקרה שבני הזוג יחליטו להיפרד.

מדוע לחתום על הסכם טרום נישואין?

שיעור הזוגות המתגרשים עולה מאד בשנים האחרונות, ולכן בני זוג רבים הבאים בברית הנישואין או המחליטים על חיים משותפים כידועים בציבור בוחרים להסדיר מראש עניינים משפטיים ביניהם  כדי שלא להיכנס לסכסוך קשה במקרה של גירושין. לרוב, נוסח ההסכם כולל התייחסות לסוגיית הרכוש בין השניים, וכאשר מוסדר מראש מה תהיה חלוקת הרכוש בעת פרידה, יכולה להיחסך מחלוקת קשה שעלולה להימשך שנים. בנוסף כאשר קיים הסכם ממון בין בני זוג, לבני הזוג תחושת ביטחון ויכולת לכלכל את צעדיהם כיוון שהם יודעים היכן הם עומדים.

מניעת סרבנות גט

מלבד סוגית הרכוש, הסכם ממון בין בני זוג נועד למנוע מצב של סרבנות גט. בני הזוג יכולים לחתום ביניהם על הסכמות שונות הנוגעות לקבלת הגט בעת פרידה – שלא ימנעו האחד מהשנייה את מתן הגט, שלא יסרבו להופיע בבית הדין, שיגיעו לפגישות ייעוץ וכדומה. מצב זה נועד לצמצם את תופעת הנשים העגונות אשר מחכות שנים לקבלת הגט מבעליהן.

איך ההסכם מקבל תוקף משפטי?

בכדי שההסדר יהיה בעל תוקף משפטי יש לחתום עליו בפני נוטריון. חתימה בפני הרב עורך החופה איננה מספיקה לשם קבלת תוקף משפטי. פניה לעורך דין לדיני משפחה לייעוץ בעניין תוסיף לכם ביטחון וידע רב הנדרש לשם ביצוע ההסכם בצורה מוצלחת ואתם יכולים להיעזר בו לצורך עריכת הסכם ממון. על מנת שלהסכם ממון בין בני זוג יהיה תוקף בעת הגירושין עצמם, בית המשפט יתבקש לאשר אותו.

מדוע רוב הזוגות לא חותמים על הסכם ממון טרום נישואין?

הזכרנו עד כאן יתרונות רבים להסכם ממון בין בני זוג, אך הנתונים בשטח מצביעים על כך שעדיין רוב מוחלט של הזוגות הנישאים לא חותמים על הסכם כזה – מדוע? הסיבה היא שרוב הזוגות מתחתנים ממניע רגשי ולא ממניע כלכלי. הסכם ממון בין בני זוג דורש לפתוח נושאים טעונים, ולדבר על מצב של פירוק הנישואין. פעמים רבות עצם ההתעסקות בנושא הזה עוד בטרם בני הזוג נישאים, יוצרת טעם רע ועלולה לגרום להתדרדרות ביחסים.

ידועים בציבור

ההמלצה לערוך הסכם ממון חלה גם על ידועים בציבור. זוגות שלא נישאו אך מקיימים מספר תנאים כמו מגורים משותפים ושיתוף כלכלי – ייחשבו דומים לזוג נשוי כאשר ייפרדו, והרכוש שלהם יתחלק באופן יחסית שווה אם לא יסכימו ביניהם אחרת. על מנת למנוע סכסוכים בנוגע לרכוש בעת פרידה, רצוי שיחתמו מראש על הסכם ממון בין בני זוג ידועים בציבור המסדיר את נושא הרכוש ביניהם.

חשיבות הייעוץ המשפטי

אם אתם עומדים להינשא וחושבים על הסכם ממון בין בני זוג, או שאתם ידועים בציבור – אל תוותרו על ייעוץ משפטי. על מנת שהסכם הממון יהיה מוצלח והוגן, עורך דין מומחה לדיני משפחה, אשר מודע להשלכות של כל סעיף בהסכם, יוכל לכוון אתכם להסכם הנכון ביותר. בנוסף עורך דין מומחה יוכל לסייע לכם להגן על כל זכויותיכם בצורה המיטבית והמתאימה ביותר לכם. עורכת הדין אסתר שלום בעלת ניסיון עשיר בתחום תוכל ללוות אתכם אישית בהליך הזה בצורה המקצועית ביותר.

שתפו את המאמר לחברים:

שיתוף ב email
Email
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
דילוג לתוכן