תביעת גירושין עו״ד אסתר שלום עורך דין גירושין עורך דין דיני משפחה

תביעת גירושין

לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו:

052-970-6731

תוכן עניינים

אף על פי כי ראשיתם של גירושין הוא בהבנה כי בהתאם לסיטואציה הספציפית של אותו זוג, כל אשר שבור לא ניתן כבר לתקן, מבחינת ההליך המשפטי ירית הפתיחה הינה הגשת תביעת הגירושין.

עם זאת, אף על פי כי נשמע בבחינה ראשונית שמדובר בהליך פשוט ועובדה קבועה, ישנה חשיבות רבה למהלך ולאופן בו הוא מתבצע כיוון והוא מכתיב במידה רבה את אופיו של הליך גירושין זה, אשר לעתים טמונות בו דילמות והתלבטויות רמות דרג, אשר לא היו מביישות קרב מוחות של שחמטאים. לפיכך, לאור חשיבותו הרבה של הנושא, במאמר הקרוב נדון בהרחבה על היבטיה של הגשת תביעת גירושין, כמו גם נקודות חשובות אשר כדאי לקחת בחשבון.

מאזני הכוחות כחלק מתביעת גירושין

בטרם נצלול לדקויות אשר כרוכות בהגשת התביעה, חשוב להבין כי במדינת ישראל קיים תקדים ייחודי אשר אינו זהה לערכאות שיפוטיות אחרות בעולם. תקדים זה נוגע לאופן בו ניתן להתגרש ולהינשא במדינת ישראל, אופן אשר עוגן בראשית קום המדינה ומקורו בהסכמי הסטטוס קוו אשר נחתמו דאז עם נציגיה הראשונים של מה שלימים יהפוך לרבנות הראשית לישראל.

על פי הסכמים אלו סמכויות אשר מערבות גירושין ו/או נישואין הינן בסמכותה הבלעדית והיחידה של הרבנות, לפיכך – ניתן להתגרש ולהינשא אך ורק תחת ידיה וברכתה של הרבנות ומוסדותיה. עם זאת, בנושאים אשר אינם מערבים באופן ישיר אשרור או ביטול תוקף נישואין, ניתן לשים פעמיכם גם לעבר בית המשפט לענייני משפחה אשר דן בנושאים שבמרכזם ענייני רכוש או זמני שהות אל מול הילדים. כלומר, כל מה שאינו נוגע לחוקיות הנישואין ו/או הגירושין כשלעצמם.

נקודת העל חזור שמהווה הגשת תביעת גירושין

כמו כן, חשוב לציין כי בעקבות הגשת תביעת גירושין, הזוג אשר מבקש להתגרש פוסע אל תוך משעול אשר ממנו אין דרך חזרה. אף על פי כי אין בעובדה זו בכדי להניע או לשכנע כל אדם כי אין עליו להתגרש, רצוי לשאוב ממנה את המסקנה כי יש לוודא בטרם מוגשת תביעה שכזו כי היא אכן משקפת את הלך הרוח של הזוג ואת האופן בו הם רואים את הדברים, כמו גם כי לא מדובר בגחמה רגעית אשר מקורה במשבר שפקד אותם לאחרונה, משבר אשר הינו בר חלוף.

תביעת גירושין ומרוץ הסמכויות אשר נלווה לה

כפי שציינו לעיל, כאשר מוגשת תביעת גירושין היא תיועד לידי בית הדין הרבני אשר לו הסמכות הבלעדית במדינת ישראל לדון בהתרת קשר בין זוג נשוי תוך כדי דרישת הסבר על עילות גירושין. עם זאת ובעקבות זאת, זוגות רבים אשר אינם בעלי השקפת עולם אשר מתגלמת בפסקי בתי הדין הרבנים, אשר רואים לנגד עינם את המשפט היהודי ההלכתי במידה רבה יותר ממקביליהם האזרחים, בוחרים (בין אם כהחלטה משותפת או קביעת עובדה), לכרוך את עניינם המשפטי בבית המשפט לענייני משפחה.

משהוגשה תביעה לידי בית המשפט לענייני משפחה, תביעה אשר אופייה יכול לדון אך ורק בפרטי הסדר הגירושין ולא באישור ההסכם כשלעצמו, כלל הדיונים בתיק הגירושין הרלוונטי יתקיימו במסגרת אותה ערכאה משפטית, אשר תערוך ותשפוט בהתאם לנסיבות הזוג. משהסכם הגירושין יפסק ויקבע, ישלח עימו הזוג חזרה לבית הדין הרבני, בכדי שהאחרון יעניק לו תוקף משפטי וחוקי, ובכך למעשה דרכם המשותפת של הזוג נגמרת.

דילמת המתגרש בתביעת גירושין

היות ומשהוגשה תביעה כלל הדיונים בה יתקיימו במסגרת אותה ערכאה משפטית, מתגרשים רבים ניצבים בפני דילמה אשר תכליתה האם להגיש תביעה בטרם בן/ת הזוג יעשו זאת, ובכך יכרכו את המשפט בבית דין אשר (לתפיסתם) מטיב עימם. עצם הגשת התביעה מקבלת חשיבות יתרה בשל אופיים המשפטי של הערכאות השיפוטיות, אשר שופטות לפי סט ערכים שונה, סט אשר אינו מקובע לקורלציה בהתאם למין התובע.

כלומר, אף על פי כי ישנה תפיסה רחבה בציבור שבתי הדין הרבניים מטיבים בהכרח עם הגבר, בעוד שבתי משפט לענייני משפחה רואים בצורה טובה יותר את האג'נדה הנשית, אין בכך אמת מבוססת. לעומת זאת, נכון יהיה לומר כי נסיבות הגירושין עצמן עלולות לקבל נפח ומקום שונה בערכאה כזו או אחרת, ואילו זו כשלעצמה סיבה טובה עבור מתגרש לחתור לעבר בית דין אשר עלול להטיב עימו.

אמון בין בני הזוג כמרכיב בקבלת ההחלטה

סיבה נוספת למורכבותו של מרוץ זה היא בכך שניתן להתגרש גם מבלי לפקוד את ערכאות בתי הדין לעתים תכופות. כלומר, בעוד שלרוב נפוצה התפיסה כי גורלו של כל הסכם גירושין לעמוד במשפט ארוך ומייגע. לא כך הדבר.

כאשר בני זוג מגיעים להסכמה על האופן בו הם חפצים להתגרש, אופן אשר מגלם בצורה מיטבית לדעתם את הדרך בה הם מאמינים כי ראוי לחלק את ממונם כמו גם לקבוע את זמני שהות בנוגע לילדיהם, ניתן להגיע לכדי הסכם אשר נוסח מראש על ידם בסיוע של מגשר, ולהביאו לאישור בית המשפט.

הסיכון כאן הוא שבעוד בני הזוג מנהלים משא ומתן באמצעות עורכי דינם אודות הדברים, משא ומתן אשר עלול לגבות מהם זמן שכן הוא הינו מורכב וטומן בחובו הלכה למעשה פירוק תא משפחתי, עלול אחד מהשניים לפנות מבלי ליידע את משנהו לבית דין אשר הוא חפץ בו, ולהגיש בו את תביעת גירושיהם.

המשמעות היא שבעוד על פניו בני הזוג חותרים לכדי כריתת הסכם גירושין עצמאית, אחד מהם למעשה "בגד" באמון השני בעודו מבצע פניה שכזו, אשר (לתפיסת העותר) בהכרח מבטאת את האינטרס האישי שלו, לרוב על חשבון מי שעד לאחרונה חלק עימו בית.

כיצד אוכל לדעת היכן עלי להגיש תביעת גירושין?

הליך הגירושין מתוקף היותו סבוך ומורכב מצריך עזרה מקצועית חיצונית. בדמותו של עורך דין לענייני גירושין אשר בתורו מהווה האסמכתא המקצועית הבכירה אשר עומדת לרשות המתגרש. לפיכך, לא נוכל לענות על שאלה זאת בצורה שבלונית. זאת מכיוון שקיים צורך להבהיר כי גירושין עלולים במידה רבה מאוד להשתנות בין מקרה למקרה. וכי אין תשובת קסם אשר מגלמת בתוכה הוראות ספציפיות עבור המתגרש הגנרי.

עם זאת, ניתן לומר במידה רבה כי לכל מתגרש באשר הוא יוטב להיעזר בשירותיו של עורך דין בהקדם האפשרי. זה היות וכפי שניתן להבחין, לתזמון בגירושין חשיבות רבה והוא מופיע בהליך כחוט השני לאורכו.

כיצד לבחור עורך דין עבור הגשת תביעת גירושין?

כעת משהבנו את הצורך הקרדינלי בהיעזרות בסיוע משפטי, ויפה שעה אחת קודם, רצוי לדבר על המאפיינים הרצויים והתכונות ההכרחיות לעורך דין אשר ילווה אתכם לאורכו של הליך סבוך וחשוב שכזה.

אמון

ראשית, יש לוודא כי בין עורך הדין ללקוח שוררים יחסי אמון. שכן, ההליך צפוי לטמון בחובו הצלחות או כישלונות משמעותיים. בהליך ידונו הצדדים על נושאים הרי גורל כמו חלוקת נכסים ו/או עסקים. כמו גם זמני שהות של הורה אל מול ילדיו. לכן, בטרם תעזרו בשירותיו של עורך דין אשר יהיה, חשוב כי תרגישו שהנכם מסוגלים לסמוך עליו ולשים בו את מבטחכם. עליכם לדעת כי כל אשר הוא עושה משקף בצורה הטובה ביותר את האינטרסים שלכם.

אנושיות

פרט לאמון אשר מהווה אבן יסוד במערכת היחסים בין מתגרש לעורך דינו, חשוב להקפיד גם כי עורך הדין אשר בחרתם מבין כי יריבו המשפטי בסוגיה הקרובה הינו אם/ב ילדיכם. ככזה ראוי לכבדו או להתייחס אל כלל ההליך באופן אשר לא יותיר צלקות או נזקים בלתי הפיכים לתא המשפחתי. כלומר, לעתים עורכי דין ניגשים אל התיק עם סכין בין השיניים. בראש מעיינם ניצבת המטרה העילאית של ניצחון משפטי.

לכן, חשוב לוודא שעורך דין גירושין אשר בחרתם הינו כזה אשר יראה לנגד עיניו גם את שלמותו של התא המשפחתי והאופן הטוב ביותר בו יוכל להשתקם לאחר אירוע דרמטי שכזה, גם ביום שלאחר המשפט. זאת מכיוון שאילולא תתבצע הבחנה שכזו, עלול המתגרש לנצח בקרב. אך להפסיד במלחמה ארוכה וחשובה יותר.

לסיכום – תביעת גירושין כצעד דרמטי

תביעת גירושין מהווה ירית פתיחה משמעותית בהליך הגירושין. כמו גם הצהרת כוונות דרמטית אודות אופיו של ההליך. בעודה היא קובעת האם יתבוננו בו בעיני משפט מודרני יותר או דווקא משפט שמקורו בהלכה היהודית.

עם זאת, חשוב לזכור כי מדובר בצעד כביר. ניתן להשוותו לחציית הרוביקון. לעתים ניתן להימנע או לכל הפחות לדחות אותו מעט, בעודכם מנסים לכרות הסכם גירושין עם בן/ת זוג/תכם אשר אינו כרוך בדיונים סיזיפיים בבית משפט.

אך מנגד, גם אפיק זה אינו חסין מסיכונים. שכן, במידה ותבחרו בגישה זו הינכם חשופים לרחשי ליבם של בן/ת זוג/תכם. מצידם הם עלולים בכל רגע נתון לבצע פניה עצמאית לבית המשפט. באפשרותם להקדימכם במרוץ אשר לו חשיבות דרמטית.

לפיכך, מומלץ להיעזר בהקדם האפשרי בעורך דין לענייני גירושין. איש מקצוע אשר מנוסה ובקיא בשלל התקנות וההיבטים של הליך זה, ידע להכווינכם ולהזהירכם מכלל הסכנות הפוטנציאליות הטמונות לאורך הדרך. עורך דין גירושין מומחה יעשה כל מאמץ לצלוח את הדרך עמכם. זה בכדי לאפשר לכם לצאת לדרך חדשה וחיים חדשים.

שתפו את המאמר לחברים:
Email
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Facebook

כתבות נוספות בנושא

כינוס נכסים

בהליך גירושין, על מנת למכור נכס מקרקעין משותף של בני זוג, יש לקבל תחילה פסק דין (בהסכמה או שלא בהסכמה)

קרא עוד »

ייפוי כוח מתמשך

אם יש משהו שלמדנו בתקופה האחרונה שהחיים אינם צפויים ואנו עלולים למצוא את עצמנו בסיטואציות מורכבות שלא הכרנו. היום יותר

קרא עוד »
דילוג לתוכן