חלוקת רכוש

בחלק ניכר מהליכי הגירושין, מהווה חלוקת הרכוש עקב אכילס עבור בני הזוג. זאת משום שלכל החלטה שתתקבל במישור הזה, תהיה השפעה עצומה על אורח חיים של בני הזוג שנים קדימה. בדומה לכל סוגיה שעולה אגב גירושין, חלוקת רכוש בגירושין תוסדר על ידי הצדדים בהסכמה או על ידי בית המשפט, אשר יכריע בה לאחר שהוגשה לו תביעה.
חלוקת רכוש
בחלק ניכר מהליכי הגירושין, מהווה חלוקת הרכוש עקב אכילס עבור בני הזוג. זאת משום שלכל החלטה שתתקבל במישור הזה, תהיה השפעה עצומה על אורח חיים של בני הזוג שנים קדימה. בדומה לכל סוגיה שעולה אגב גירושין, חלוקת רכוש בגירושין תוסדר על ידי הצדדים בהסכמה או על ידי בית המשפט, אשר יכריע בה לאחר שהוגשה לו תביעה.
לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו:

ניהול התהליך חלוקת רכוש בגירושין

במסגרת הליך גירושין, על שני הצדדים להכריע בסוגיות שונות. כגון המשמורת, מזונות, זמני שהות ועוד. אחד הסוגיות, שקשה להגיע להסכמה לגביהן, היא סוגיית חלוקת רכוש בגירושין. במיוחד כשמדובר בחלוקת דירה בגירושין. בני הזוג אשר הקימו משפחה ביחד וניהלו אותו מספר שנים, צוברים בדרך כלל רכוש לאורך שנים. ישנם גם מצבים כשבני הזוג מגיעים לנישואין, כשברשותם רכוש שצברו טרם נישואין.

מבחינה משפטית ועל פי חוק יחסי ממון ברירת המחדל עבור חלוקת רכוש בגירושין הינו איזון משאבים. אך בני הזוג יכולים לחתום על הסכם חלוקת רכוש שיאפשר חלוקה על פי רצונם.

כיום יותר ויותר זוגות בוחרים לערוך הסכם ממון טרם נישואין. זה על מנת לחסוך עוגמת נפש וכמובן עלויות מיותרות בעת הפרידה. חלוקת רכוש על פי הסכם ממון יכולה לקצר תהליכים ולהפוך את הליך הגירושין למתישה פחות.

איזון משאבים בחלוקת רכוש

חלוקת רכוש בגירושין מתבצעת על פי הסדר של איזון משאבים, או על פי הסכם ממון. איזון משאבים משמעותו חלוקה שווה בין הצדדים של הרכוש המשותף. מדובר באותם נכסים אשר נקנו או נצברו לאורך תקופת הנישואין. ככלל, כל נכס שמי מבני הזוג הגיע איתו אל הקשר, נחשב לנכס אישי. כזה אשר לא יכנס לחלוקה. זאת אלא אם הוכחה בו כוונת שיתוף. אז קמה לצד השני זכות לטעון לזכויות באותו הנכס. כוונת שיתוף מתקיימת כאשר אופן השימוש בנכס אישי הפך ברבות השנים לנכס משותף.

נמחיש זאת באמצעות דוגמא. לאישה הייתה דירה בבעלותה כאשר בני הזוג הכירו ובשנות הנישואין הם חיו בה. בתרחיש אחר, הדירה הושכרה לצד שלישי. אולם שכר הדירה שימש את בני הזוג למימון הוצאות משק הבית. בעת גירושין, יוכל בן הזוג אפוא לטעון כי דירת המגורים הפכה לנכס משותף. לטעון כי אין לראות בה עוד נכס אישי של בת הזוג. זה למרות שהדירה נרכשה עוד לפני שהצדדים הכירו. כדי להימנע מתרחיש שכזה, אנשים רבים בוחרים לערוך הסכם ממון. בו ניתן לקבוע כי בעת חלוקת רכוש בגירושין, נכס אשר נרכש לפני הנישואין לא ייחשב לנכס משותף. הוא יישאר בבעלותו של הצד שרכש אותו.

מהו הסכם חלוקת רכוש?

הליך גירושין יכול להתנהל בערכאות משפטיות או בדרך של שלום, על ידי גיבוש הסכם הוגן אשר ישביע את רצון שני הצדדים. כאשר הושגה הסכמה בעניין חלוקת רכוש בגירושין הרי שבני הזוג חסכו לעצמם את הזמן והעלויות המלווים תביעה משפטית. כן, הם זוכים לוודאות וביטחון. כזה אשר לא ניתן לקבל בהליך משפטי, בו אין כל ערובה לניצחון. על מנת שבני הזוג יוכלו ליישם את הוראות ההסכם חלוקת רכוש בקלות וכדי למנוע מחלוקות עתידיות ביניהם בעניין זה, חשוב מאוד כי ההסכם ינוסח על ידי עורך הדין המייצג בהליך הגירושין. 

במסגרת בניית ההסכם, יקפיד הוא לעגן באופן ברור ומפורט את הסכמות הצדדים. הוא ידאג לכלול את כל רכושם של בני הזוג בהסכם. יודגש, כי תוקפו של ההסכם מותנה באישור של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. לאחר שאושר, הנו בעל מעמד של פסק דין. על כן, הוא מחייב את הצדדים באופן מלא. משמעות הדבר היא כי הפרתו תקנה לצד הנפגע זכות לדרוש את אכיפת ההסכם. לעיתים אף קבלת פיצוי כספי.

נשמח להיות בקשר

חלוקת רכוש והסכם ממון

בשל המשמעות הכלכלית של הסדרת חלוקת רכוש בגירושין, נושא זה עלול להוות מוקד למחלוקת עמוקה בין בני הזוג. לא אחת, ההליך המשפטי מתארך בגינו. כך בני הזוג מוצאים את עצמם מתכתשים בבית המשפט במאבק מתמשך ויקר. חתימה על הסכם ממון נועדה למנוע את התרחיש הזה. הכיצד? כאשר מערכת היחסים הזוגית במיטבה, חותמים בני הזוג על הסכם ממון. ההסכם מסדיר מראש את אופן חלוקת הנכסים ביניהם במקרה של פרידה. מטבע הדברים, כאשר האהבה פורחת, בני הזוג דואגים זה לזו ומגיעים להסדר הוגן. כזה ששניהם שבעי רצון ממנו. אז, היה וקשר הנישואין נקלע למשבר ובני הזוג מחליטים להתגרש, הרי שסוגיה זו כבר הוכרעה. הם אינם נדרשים לדון בה בשלב שבו מערכת היחסים שלהם עלתה על שרטון.

במצב זה, מטבע הדברים, נכונותם להתחשב זה בזה ולהתפשר קטנה מאוד, משהם מלאי כעס ואכזבה מהגירושין. חלוקת רכוש על פי הסכם ממון מתייחס לאופן החלוקה של הרכוש שצברו בני הזוג עד לערב חתימת ההסכם ולאופן החלוקה של רכוש עתידי, היות שההסכם צופה פני עתיד ותהיה לו נפקות רק בעת גירושין. נדגיש, כי על מנת שהסכם ממון אכן ימנע סכסוך בין הצדדים על רקע חלוקת רכוש בגירושין, על בני הזוג להקפיד להתנהג על פיו וכן, יש לעדכנו לאורך השנים כאשר חל שינוי מהותי במצבם הכלכלי, למשל בעקבות רכישת דירה, או הקמת עסק עצמאי.

חלוקת דירה בגירושין

בפתח הדברים אמרנו כי חלוקת רכוש בגירושין היא מקור למחלוקת מהותית בגירושין. זאת משום השלכותיה על חייהם של בני הזוג לאחר הפרידה.  הדבר נכון במיוחד כאשר לבני הזוג יש נכס יקר ערך כגון דירה. בעת גירושין, יש לבצע פירוק שיתוף בנכס באמצעות חלוקה בעין של הדירה, העברת הבעלות בה לאחד מן הצדדים או מכירתה לצד שלישי וחלוקת הרווחים בין בני הזוג. במרבית המקרים, הדרך של חלוקה בעין נשללת מיד, היות שהפיכת הדירה לשני נכסים נפרדים אינה כלכלית עבור בני הזוג או אינה ברת ביצוע כלל מבחינה תכנונית. על כן, הצדדים צריכים לבחור בין שתי האלטרנטיבות האחרות, כאמור לעיל. בהעדר הסכמה ביניהם בנושא זה, לא יהיה מנוס אלא להגיש תביעה לפירוק שיתוף, אז בית המשפט הוא זה אשר יכריע בין הצדדים בנוגע לחלוקת דירה בגירושין.

למה אנחנו?
award
ניסיון ומקצועיות

אחוזי הצלחה גבוהים, ניסיון עשיר, מקצועיות ללא פשרות ועמידה על זכויות הלקוח.

archery target
השגת מטרות

טיפול משפטי ממוקד ויעיל, בהתאמה אישית ללקוח, לצרכיו ורצונותיו.

shield
מומחיות

מתמחה בדיני משפחה וגירושין ומקפידה להתעדכן בכל שינוי בחוק או בפסיקה.

web hyperlink
שקיפות

אני פועלת מול הלקוח בשקיפות מלאה ומעדכנת אותו בכל שלב בהליך.

parent
יחס אישי

עומדת לצידכם לאורך כל הדרך, אני לשירותכם בכל שאלה או בקשה.

content 360deg
מסירות

מתן מלוא תשומת הלב לכל לקוח, הקשבה ומסירות – אלו הן מילות המפתח.

לקוחות ממליצים
Tamara
Tamara
43 סקירות
קרא עוד
עורכת דין אסתר שלום מקצועית מאוד וקשובה
Nisim Cohen
Nisim Cohen
13 סקירות
קרא עוד
עורכת דין נפלאה, שירות מעולה והכי חשוב - יודעת את העבודה בצורה מושלמת!
Lior dan
Lior dan
281 סקירות
קרא עוד
גירושין זה לא דבר קל במיוחד שיש ילדים בתמונה. אני מודה לעורכת דין אסתר שלום על כל סיוע וניסיון להקל על התהליך, חייב לציין שהיו רגעים שחשבתי שאסתר לוקחת את מצבי כמקרה אישי שלה.
עידו ברוך
עידו ברוך
33 סקירות
קרא עוד
אני רוצה להמליץ לכם בחום על משרד עורכי הדין המקצועי של אסתר, אחריי שהבנתי שיש המון עורכי דין ומעט מאוד יחס אישי ומקצועיות בתחום עורכי הדין מצאתי את אסתר שלום אשר טיפלה בי מא-ת בצורה הטובה ביותר.
אורן קמש
אורן קמש
42 סקירות
קרא עוד
עו"ד מאד עיניינית מבינה עניין מקצוענית. אחוזי הצלחה גבוהים !
liliy suhar
liliy suhar
12 סקירות
קרא עוד
עו"ד שלום ביצעה את עבודתה במסירות אין קץ במהלך תקופה לא פשוטה בחיי. תודה רבה על המקצועיות, התמיכה והרגישות שהפגנת.
Previous
הבא
זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731

חלוקת רכוש - שאלות ותשובות

זהו כלל משפטי המופיע בחוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973. על פיו, אלא אם קבעו אחרת בהסכם ממון, בעת גירושין, יחולק הרכוש המשותף בין בני הזוג באופן שווה.

כל הרכוש המשותף באשר הוא, קרי, כל נכס שנצבר לאחר שבני הזוג נישאו, לרבות זכויות סוציאליות של בני הזוג, דירת המגורים, חשבון העו"ש וכספי חסכונות, נכסי המטלטלין, המכוניות שבבעלות בני הזוג, נכסי קריירה ומוניטין ועוד.  

יש לבצע פירוק שיתוף במקרקעין, על ידי מכירת הנכס לצד שלישי, או העברת הבעלות בדירה לאחד מבני הזוג. ישנה גם אפשרות של חלוקה בעין, אך לרוב היא איננה כלכלית או אפשרית מבחינה תכנונית.

כן. פנסיה מהווה חלק מהזכויות הסוציאליות של בני הזוג ולכן היא תיכלל בחלוקת הרכוש. נציין כי היות שלרוב, בני זוג מתגרשים לפני גיל הפרישה, הרי שמדובר בנכס שמועד מימושו הוא עתידי. לכן, אופן חישוב הפנסיה לצורך חלוקתה בין הצדדים היא עניין מורכב יותר אשר יוצר לעיתים קרובות מחלוקת בין הצדדים.

חזקת השיתוף הופכת נכס אישי, שנרכש לפני הנישואין, לנכס משותף אשר ייכלל בחלוקת הנכסים בין בני הזוג. על מנת למנוע מצב שכזה, יש לערוך הסכם ממון, המתייחס באופן מפורש לנכסים אישיים וקובע כי בעת פרידה, הם יוותרו בבעלות בלעדית של הצד שרכש אותם.

הסכם זה מתנה על הסדר איזון המשאבים. פירוש הדבר הוא כי בעת גירושין, חלוקת הרכוש בין הצדדים תיעשה על פי הקבוע בהסכם ולא על פי ההסדר שבחוק. בדרך כלל, קיומו של הסכם ממון מפשט מאוד את הפן הכלכלי של הגירושין ומונע את היווצרותו של מאבק משפטי ביניהם על הרקע הזה.  

אלו מונחים המייצגים את רמת ופוטנציאל השתכרותו של אדם. הם ייכללו בחלוקת הרכוש בין בני הזוג ויובילו למתן פיצוי לאחד מהצדדים, במקרה של פערי השתכרות משמעותיים. זאת כאשר אלו נובעים מוויתור של אותו צד, אשר נשאר בבית לגדל את הילדים וכך אפשר לבן הזוג האחר להתפתח ולהגדיל את כושר השתכרותו.

קראו עוד על חלוקת רכוש

אפשרויות לחלוקת רכוש בגירושין

אפשרויות לחלוקת רכוש בגירושין

חלוקת רכוש בגירושין מהווה חלק דרמטי בפן הכלכלי של הליך הגירושין. במקרים רבים מתרחשת מלחמה של ממש בנוגע לשאלה כיצד...

חלוקת דירה בגירושין

חלוקת דירה בגירושין

עומדים בפני גירושין ויש בבעלותכם דירה? כחלק מחלוקת הרכוש ביניכם, יהיה צורך גם לחלק את דירת המגורים המשותפת. הליך חלוקת...

חלוקת מוניטין ונכסי קריירה

חלוקת מוניטין ונכסי קריירה

בכל מערכת זוגית נדרשים שני הצדדים לפשרות וויתורים, אולם בהליך גירושין יכול ואלו יהיו שווים כסף. כאשר קיים פער השתכרות...

חלוקת רכוש בין בני זוג

חלוקת רכוש בין בני זוג

אחד החששות המרכזיים המלווים בני זוג העומדים בפני גירושין הוא חלוקת הרכוש. לרוב, הליך זה יביא לירידה ברמת החיים של...

כוונת שיתוף

כוונת שיתוף

קניתם דירה לפני הנישואין? חשוב שתדעו כי היא עלולה להיחשב לרכוש משותף בעת גירושין. המשמעות היא כי הצד השני יהיה...

פירוק שיתוף

פירוק שיתוף

ברבים מהליכי הגירושין מתבצע פירוק שיתוף כחלק מחלוקת הרכוש בין בני הזוג. מונח זה שייך לתחום דיני המקרקעין ומשמעותו פירוקה...

חלוקת זכויות סוציאליות

חלוקת זכויות סוציאליות

חלוקת זכויות סוציאליות היא הצד הקשיח והפחות מוכר שצריך להתייחס אליו בעת הסכם הגירושין. זכויות אלו כוללות את כל הנכסים...

היתכן כי חלוקת הרכוש של בני זוג תיעשה בצורה לא שווה?

היתכן כי חלוקת הרכוש של בני זוג תיעשה בצורה לא שווה?

בסוגיית חלוקת רכוש בין בני זוג, כאשר מדובר בבני זוג שנישאו לאחר שנת 1974, יחול המנגנון המוסדר בחוק יחסי ממון....

זקוקים לסיוע? זה הזמן ליצור איתי קשר
או חייגו עכשיו: 052-970-6731
דילוג לתוכן